Menu Zavřít

Elektrický tryskáč z Německa změní způsob, jakým cestujete do práce

13. 5. 2016
Autor: Lilium Aviation

Navzdory představám autorů sci-fi literatury se individuální doprava v 21. století drží stále při zemi. Necháme-li stranou létání jako hobby, k běžnému cestování používá vlastní letadlo nebo vrtulník jen hrstka těch úplně nejmajetnějších. Projekt elektrického letounu Lilium má ambice tento stav změnit.

Představte si letadlo, které může startovat a přistávat svisle jako vrtulník; které nemá větší provozní náklady než auto; a které se špatně zakazuje, protože vydává minimum hluku a vůbec žádné lokální emise. Taková je vize mladých leteckých konstruktérů z Technické univerzity v Mnichově, kteří v roce 2015 založili společnost Lilium Aviation. Za finanční podpory Evropské unie, Evropské vesmírné agentury a dalších institucí vznikl start-up, který by měl do roku 2017 přivést na svět funkční prototyp „letadla do zásuvky“.

Elektrické letadlo Lilium Díky doletu 500 km se Lilium může vydat i nad větší vodní plochy, ale na cestu přes oceán to nebude

Takže jen vize mladých snílků? Pravda je, že elektrický letoun existuje pouze na papíře, respektive na obrazovkách počítačů. Zrovna v leteckém průmyslu to ale není nic divného. Parametry i velkých dopravních letadel a bizjetů se stanovují, zveřejňují a konzultují s potenciálními zákazníky dlouho předtím, než se začnou vyrábět první fyzické prototypy. A Lilium Jet má už specifikaci poměrně konkrétní.

Bez hluku a bez emisí

Dvoumístný letoun kategorie LSA (Light Sports Aircraft) s maximální vzletovou hmotností 600 kg má mít dolet 500 km a cestovní rychlost 300 km/h, přičemž maximálně „vytáhne“ ještě o 100 km/h víc. Pohon bude zajišťovat 320kW reaktivní motor fungující stejně jako proudové motory na principu zákona akce a reakce – s tím rozdílem, že roztáčet turbínu nebude energie uvolněná při hoření fosilního paliva, ale elektřina z baterií.

Lilium Jet má patřit mezi letadla VTOL (Vertical Take-Off and Landing, vertikální vzlet a přistání). K obojímu údajně postačí čtvercová plocha o hraně 15 metrů. Hnací jednotky se totiž mohou natočit dolů, dobře je to vidět na titulním obrázku.

Elektrické letadlo LiliumElektrické letadlo LiliumElektrické letadlo Lilium Schopností vertikálního vzletu a přistání se elektrický letoun podobá vrtulníkům

S takovým letadélkem by bylo možné cestovat prakticky odkudkoliv kamkoliv. Teoreticky. Prakticky bude překážkou legislativa. Česká licence na ultralehká letadla na Lilium Jet stačit nebude, ta platí jen pro „létající sportovní zařízení“ do maximální vzletové hmotnosti 450 kg. Potřebovali byste nejméně licenci LAPL pro piloty lehkých sportovních letadel, která obnáší minimálně 30 hodin praktického výcviku (a tomu odpovídající náklady).

Další překážkou praktického rozšíření bude (ne)dostupnost vhodných ploch. Zatímco s ultralightem můžete přistát víceméně kdekoliv, Lilium Jet už bude muset využívat oficiální letiště. Popřípadě heliporty. Ty jsou ale zatím u evropských kancelářských budov – na rozdíl třeba od New Yorku – k vidění jen vzácně.

S řízením pomůže počítač

Samotné létání s Lilium Jetem by ale mělo být mnohem snazší než s konvenčními malými letadly. Firma totiž slibuje počítačem asistované řízení, které bude z pohledu pilota fungovat podobným způsobem jako fly-by-wire řízení v Airbusech nebo některých bojových letounech. Pilot dá pohybem ovládací páky najevo úmysl, který řídicí jednotka interpretuje a zajistí vychýlení pohyblivých částí na křídlech a ocasních plochách tak, aby letadlo vykonalo požadovaný manévr. Ochranné algoritmy přitom nedopustí překročení „letové obálky“ a ohrožení bezpečnosti letu.

Společnost plánuje získání certifikace a zahájení prodeje už v roce 2018. Cena nebyla dosud ani naznačena, pokud za takový náznak nepovažujeme prohlášení, že bude „mnohem nižší“ než u srovnatelně velkých letadel.

Elektrické letadlo Lilium


Čtěte dále:

MM25_AI

Nový business jet Dassault Falcon má superdlouhý dolet

Hyperloop One otestoval systém superrychlé dopravy

  • Našli jste v článku chybu?