Menu Zavřít

Falešné zprávy - dobré zprávy. Výrostkům přinesly blahobyt

8. 12. 2016
Autor: Profimedia.cz

Padesátitisícové město Veles v centrální Makedonii sužuje vysoká nezaměstnanost a chudoba. Málokdo by čekal, že jedna z velkých líhní tzv. fake news neboli falešných zpráv, jejichž šíření vyhlásil Facebook spolu s dalšími internetovými giganty válku, se skrývá právě zde a s hlasitým souhlasem místního starosty.

„Falešné zprávy jsou dobré zprávy,“ sdělil podle serveru CBS západním novinářům jeden z místních teenagerů, kteří v makedonském městu Veles narazili na zlatou žílu poněkud pofiderního internetového byznysu. „Skutečné zprávy najdete kdekoliv. Ty falešné jsou ale unikátní,“ říká mladý podnikatel, který výměnou za záruku anonymity pozval novináře do svého království. To profituje z internetové reklamy přesně podle principu „clickbait“ čím více kliknutí a návštěvnosti tím větší zisky. Grafy návštěvnosti přitom jasně ukazují, že články se lživými zprávami opatřené lákavými titulky otevírá výrazně více lidí než ty s pravdivými informacemi.

Zatímco Facebook ve spolupráci s Googlem zahajují tažení proti „falešnému zpravodajství“ na internetu a Amerika si klade otázku, do jaké míry nečinnost sociálních sítí v regulaci lživých a manipulativních informací ovlivnila prezidentské volby, makedonskou omladinu to ani trochu netrápí.

Přečtěte si o sociální síti pro nekorektní diskutéry:

Gab je Twitter bez cenzury. Tažení proti nenávistným příspěvkům ho posiluje

 ilustrační foto

„Mladým v našem městě je úplně jedno, jak budou Američané volit. Jediné, co nás zajímá, jsou peníze,“ sdělil reportérům BBC devatenáctiletý univerzitní student, který se představil pod smyšleným jménem Goran. „Američané naše příběhy milovali a my jsme na nich vydělali. Komu záleží na tom, jestli byly pravdivé,“ dodal s tím, že si za jediný měsíc falešným zpravodajstvím vydělal téměř dva tisíce dolarů. Jeho přátelé prý ale denně v dolarech vydělávají tisíce. V zemi, kde průměrný měsíční plat činí pouhých 360 euro (zhruba 9800 korun), takové příjmy znamenají luxus.

bitcoin_skoleni

Podobný pohled na věc jako Goran sdílí podle webu Calvertjournal i městské autority. „Ve Velesu neexistují špinavé peníz,“ uvádí starosta Slavko Čedijev s tím, že je v podstatě s podnikatelským entuziasmem mladých ve svém městě spokojen. Podle místního novináře Petara Peckova s ním souzní i další obyvatelé města. „Místní říkají, že kluci pracují. Jsou v tom peníze a pro ně to přináší užitek,“ tlumočí jejich obecný názor.

Ve Velesu je v současnosti registrováno zhruba dvě stě zpravodajských webů orientovaných na americké publikum, přičemž většina z nich zahájila provoz během posledních dvanácti měsíců. Teenagerů, kteří si jimi vydělávají, jsou podle BBC ve městě stovky. Jejich taktika se navzájem příliš neliší: nakopírují článek, upraví ho, vybaví poutavějším titulkem, zaplatí Facebooku jeho propagaci a vypustí na internet. Jako zdroj informací používají nejčastěji alternativní média, weby o konspiracích či příspěvky internetových bloggerů.


  • Našli jste v článku chybu?