Menu Zavřít

Franklinem k úspěchu. Miliardáři opisují od otce zakladatele

11. 8. 2016
Autor: wikimedia commons (public domain)

Co mají kromě vydělaných miliard společného Bill Gates, Warren Buffet a Elon Musk? Spolu s řediteli velkých technologických firem všichni následují příklad amerického myslitele Benjamina Franklina a investují čas do rozvoje svého i svých zaměstnanců. V ideálním případě hodinu denně.

Benjamin Franklin byl prvním ze skutečných amerických „self-made manů“, který se propracoval do vrcholné politiky. Vynálezce, myslitel a jeden z „otců zakladatelů“ Spojených států amerických vstával každý den v pět ráno, aby vše stihl, a spát chodil již v devět hodin večer.

Navzdory přísnému režimu však řešil na počátku své kariéry dilema: jak se produktivně věnovat vlastnímu rozvoji, když čas, který do něj investujete, způsobí, že toho během dne stihnete méně.

Pravidlo, kterým Franklin oříšek nakonec rozkousl, si z vašich časových možností ukousne hodinu týdně. Podle ekonomického časopisu Inc. jej praktikují nejen nebohatší lidé planety, ale i ředitelé předních technologických firem světa. V jejich podání se Franklinovo pravidlo úspěchu opírá o tři základní pilíře.

1. četba

Četba podle Franklina představovala základ intelektuálního rozvoje. „Četbu jsem miloval od dětství a většina z peněz, které jsem si vydělal, padla na pořízení knih,“ píše vynálezce bleskosvodu ve své autobiografii.

Stejně jako on se za vášnivé čtenáře považuje i většina nejznámějších světových miliardářů. Investor Warren Buffett přezdívaný „věštec z Omahy“ o sobě říká, že každý den čte pět vydání novin a zhruba pět set stran korporátních zpráv.

 Warren Buffett

Investor Warren Buffett čte údajně stovky stran denně. (Foto: ČTK)

Zájmem o knihy se netají ani Buffettův přítel a nejbohatší muž planety Bill Gates. Podle svých slov přečte průměrně padesát knih za rok, což je jedna týdně. Gatesův apetit zahrnuje vše od science-fiction přes vědecké publikace až po finanční reporty. Svůj aktuální výběr zakladatel Microsoftu pravidelně prezentuje na svém blogu Gatesnotes. Tempo Marka Zuckerberga je oproti Gatesovi poloviční (jedna kniha za čtrnáct dnů). I on se o svůj výběr podělil s veřejností.

Nejrychlejším čtenářem je mezi miliardáři Elon Musk. Ten byl podle serveru Bloomberg s odvoláním na svědectví Muskova bratra jako dítě schopen přečíst v průměru dvě knihy za den.

Kuriózním vztahem k literatuře je pak podle Harvard Business Review proslulý zakladatel sportovního gigantu Nike Phil Knight. Knihy prý miluje natolik, že se hosté musí před vstupem do jeho knihovny zout a poklonit.

2. myšlení a sebereflexe

Každý pracovní den začínal Franklin po probuzení osobní „kontemplací“: reflexí, během níž přemýšlel nad svým denním plánem a zároveň již dosaženými cíli. Podobnému soustředění myšlenek se věnuje i Tim Armstrong, výkonný ředitel internetové společnosti AOL spadající pod mediální koncern Time Warner. Armstrong údajně zahloubán ve svých myšlenkách tráví až čtyři hodiny týdně. K témuž vybízí i své zaměstnance. Podle serveru Businessinsider od nich vyžaduje, aby mu věnovali alespoň deset procent své celkové pracovní doby.

Denní plán Benjamina Franklina

Dodržovat „puritánský“ denní plán Benjamina Franklina klade na uchazeče vysoké nároky. (Foto: Dailydot.com)

Každodenně tráví kontemplací dvě hodiny i ředitel sociální sítě LinkedIn Jeff Weiner. Stejný čas jí denně věnuje i Brian Scudamore zakladatel společnosti O2E Brands. Někteří miliardáři se hloubání věnují i společně. Spoluzakladatel LinkedInu Reid Hoffman tak podle Businessinsideru v případě nouze volá například Elonu Muskovi či Peteru Thielovi.

3. kreativita a experiment

Další důležitou součást Franklinova pracovního dne tvořil čas vyhrazený podle serveru Inc. experimentům. Během nich ověřoval své myšlenky v praxi a podle svého pozdějšího konkurenta Nikoly Tesly byl tak zarputilý, „že by se pokusil analytickou metodou najít i jehlu v kupce sena“.

Význam experimentu pochopily i některé technologické společnosti. Google například svým zaměstnancům povoluje věnovat experimentování s novými projekty až dvacet procent celkové pracovní doby.

Facebook zase kreativitu svých zaměstnanců podporuje v rámci takzvaných „hackathonů“. Ty zaměstnancům umožňují se během určité doby věnovat pracovním projektům, které nesouvisí s jejich tradiční pracovní náplní.

Denní rutina úspěšného self-made mana podle Benjamina Franklina
05.00-08.00 modlitba, vytyčení denních cílů, četba a snídaně

08.00-12.00 práce

12.00-13.00 četba, případně kontrola účetnictví

13.00-18.00 práce

18.00-21.00 čas vyhrazený úklidu domácnosti, večeři a rozptýlení pomocí hudby či konverzace

21.00-05.00 zhodnocení úspěšnosti dne a dosažených cílů, položení si otázky: „co dobrého jsem dnes udělal?“ a zasloužený osmihodinový spánek

Přečtěte si i další pravidla úspěchu:

http://www.euro.cz/light/ctyri-motivacni-citaty-ktere-vas-pozenou-dopredu-1289220

bitcoin školení listopad 24

8 gest, která toho o jedinci řeknou nejvíce

Nejlepší citáty Napoleona Hilla, autora nejúspěšnější motivační knihy v dějinách


  • Našli jste v článku chybu?