Situace na trhu práce se mění. Nízká míra nezaměstnanosti a hlad zaměstnavatelů po kvalifikovaných pracovnících vedou v současné době mnoho lidí k úvahám o změně zaměstnání. Po několika letech, kdy se o práci spíše báli, v současné době řada lidí mapuje své nové šance. Hlavní motivací už nejsou peníze, ale kariérní postup.
Fakta vyplývají ze zářijové ankety pracovního portálu Profesia.cz. Výsledky dokladují, že nejčastější motivací na změnu zaměstnavatele jsou lepší vyhlídky na kariérní růst, respektive jejich absence na stávajícím místě, jak uvedlo 35 procent respondentů.
Dříve preferovaná výše mzdy už je „až“ na druhém místě v pořadí, kvůli lepšímu finančnímu ohodnocení chce změnit práci 31 procent lidí.
Další důvody jsou ve srovnání s kariérou a penězi minoritní. Pro 15 procent respondentů je jejich práce příliš stresující nebo časově náročná, 12 procent nebaví a sedm procent lidí si nerozumí s kolegy nebo nadřízenými.
Trendem je lepší vyvážení pracovního a soukromého života
„V posledním roce se trh práce v ČR výrazně mění, nedostatek pracovníků zaznamenáváme v širokém spektru profesí a firmy tomu přizpůsobují své náborové strategie,“ komentuje průzkum Zuzana Lincová, ředitelka Profesie.cz.
„Výrazně se změnil postoj k přijímání absolventů, firmy lákají zaměstnance na zajímavé bonusy a pobídky, zaměstnanci se přestávají bát jít za lepší nabídkou. Trendem je i snaha o lepší vyvážení pracovního a soukromého života, případně tendence od základu změnit svůj profesní život a živit se tím, co člověka baví,“ dodává Lincová.
Čtěte také:
Nezaměstnanost znovu klesla, míst je nejvíce za osm let
Obrací Němci trend? Příjmové nůžky se přestaly rozevírat