Menu Zavřít

Konec testování na zvířatech? Vědci pracují na revolučním čipu

15. 7. 2016
Autor: Sarah Laval, CC BY 2.0, Flickr

Krysy v laboratořích se mohou brzy stát záležitostí minulosti. Vědci v americké Kalifornii vyvíjejí "lidský čip", který by mohl nahradit zvířata při testování nových léků. Měl by přinést lepší, rychlejší i levnější metodu ozkoušení nových medikamentů.

Vývoj nových léků v současnosti značně závisí na testování na zvířatech. Nejen, že se to setkává s nevolí aktivistů, je to navíc podle vědců drahé, časově náročné a získané informace nejsou zcela relevantní vzhledem k odlišnostem člověka od zvířat. Podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv devět z deseti medikamentů, které projdou testy na zvířatech, nakonec u člověka selžou.

O změnu se snaží vědci z americké Národní laboratoře Lawrence Livermore. Vyvíjejí „lidský čip“, jak ukazuje server BreakingEnergy. Zjednodušeně lze říci, že se jedná o zmenšenou verzi částí lidského těla. Sestává ze čtyř částí, které nahrazují centrální nervovou soustavu (mozek), periferní nervovou soustavu, srdce a hematoencefalickou bariéru (ta odděluje mozek od cévního systému).

„Pokud máte systém, který vám lépe přiblíží lidské prostředí, můžete přeskočit zdlouhavý proces testování na zvířatech, které nemusí nutně poskytovat relevantní informace pro člověka,“ tvrdí Dave Soscia, jeden z vedoucích projektu.

Jeho tým se v současnosti snaží pomocí čipu pochopit, jak neurony v lidském těle reagují na chemické stimuly látek jako kofein, atropin, kapsaicin (vyskytuje se v chilli papričkách) a řady dalších. Podle Soscii to může přinést komplex nových znalostí, které dosud chyběly.

A potenciálně by systém mohl být využíván při testování jiných látek, například léků. Aby se však mohlo zcela přeskočit testování na zvířatech, je potřeba zapojit ještě další systémy. Podle Elizabeth Wheelerové, která se zabývá projektem vědců z Lawrence Livermore, „je konečný cíl zcela zastoupit lidské tělo.“

bitcoin_skoleni

Do boje s virem Zika se pouští technologický gigant. Čtěte:

Microsoft se pouští do boje s virem Zika

Microsoft (Zdroj: čtk)

Čtěte dále:

Rentgen na mobilu. Aplikace hodlá zastoupit nemocnice

Pokrok, nebo riziko? Američtí vědci chtějí uměle vytvořit lidskou DNA

České firmy stále podceňují výzkum

Ilustrační foto (Zdroj: ČTK)


  • Našli jste v článku chybu?