Menu Zavřít

Kýble se šamponem. Jak se myla Blanka?

2. 6. 2016
Autor: Jakub Karlíček

Přesně rok od zahájení prací dodavatel zakázky odtajnil, jak před otevřením umyl pražský tunel Blanka. Konkrétně 84 tisíc metrů čtverečních obkladů čítajících 2,5 milionu dlaždiček. Práce spolykaly přes tři tisíce hodin a použit byl pouze "ekologický šampon“.

Takže, jak na to? Připravte si 80 tisíc litrů demineralizované vody, několik desítek litrů „ekologického šamponu“, čtyři zaměstnance a pro každého z nich zhruba sto pracovních směn. Vše spolu se speciálním vybavením zavezte do tunelu a nechte je tam čtyři měsíce.

„Až tak snadné to nebylo,“ usmívá se za realizátora projektu Jiří Hondl, generální ředitel společnosti Hondl Global Services. Současně přidává vzkaz pro ekology: „K čištění byla použita speciální technologie a všechna odpadní voda byla celou dobu shromažďována v barelech a následně odvážena z tunelu pryč k ekologické likvidaci. To i proto, aby nedošlo k zanesení kanálových svodů odstraněnými nečistotami ze stěn.“

Mytí Blanky probíhalo zhruba čtyři měsíce, za tu dobu se odpracovalo celkem 3225 hodin, očistilo se 84 tisíc metrů čtverečních obkladů k tomu nespočet informačních tabulí, semaforů a dalších drobností.


Přečtěte si novinky o Blance:

Spravovat Blanku bude město, ČKD vypověděla Praze smlouvu

Tunel Blanka bude pro Prahu provozovat firma Satra

MM25_AI


Vyznavači různých podpůrných mycích prostředků nebude chtít asi věřit, že se všech 2,5 milionu dlaždiček, značky, informační tabule a další umývaly jen čistou vodou. V případě, že na dlaždicích ulpěly zbytky tmelu a lepidel, pak se odstraňovaly ručně.

Před koncem termínu byli na každou směnu nasazeni vždy čtyři zaměstnanci, přičemž práce probíhaly ve 24 hodinovém režimu. Na konci každé směny bylo v nádržích na 800 litrů použité vody, která byla odvážena k likvidaci mimo Blanku, termín odevzdání úklidových prací se stihnul i s rezervou, takže v září 2015 mohl být tunel po nekonečných peripetiích otevřen.

Ještě něco o tunelu Blanka
Celková délka tunelu Blanka je 6382 metrů a je nejdelším tunelovým komplexem v České republice a nejdelším městským tunelovým komplexem v Evropě
Na tunel se spotřebovalo 2,5 milionu kusů obkladů/dlaždic, které stály 77 milionů korun a celkem zabírají plochu 7,5 hektaru bočních stěn
Dlaždičky byly použity z důvodu snadné údržby – pravidelné natírání betonu zhruba 1krát za pět let by provoz Blanky zbytečně prodražovalo
Údržba stěn ošetřených keramickým obkladem je podle odborníků jednodušší, efektivnější a navíc i rychlejší.
  • Našli jste v článku chybu?