Největší americká pojišťovna Chubb, zaměřující se na majetek a škody, začala nově nabízet službu pojištění proti kyberšikaně. Postiženým zaplatí případné soudní náklady, poradenství a asistenci při styku s veřejností.
Služeb pojišťovny mohou využít například lidé, kteří jsou na internetu napadáni dehonestujícími zprávami, nebo se po sociální síti rozšířila některá jejich fotografie, kvůli které se stali terčem posměchu. Pokud se rozhodnou podniknout právní kroky, Chubb jim v tom pomůže.
„Je těžké mít na internetu vše pod kontrolou. Když se člověk stane obětí kyberšikany, mohou být následky zničující,“ myslí si Christie Aldermanová, viceprezidentka služeb Chubbu, který službu nabízí v rámci rodinného pojištění, které stojí ročně 70 dolarů (1 700 korun) a pokrývá až 60 tisíc dolarů na kompenzacích.
Drahá obrana
O vysokých nákladech při obraně proti kyberšikaně se přesvědčila například americká neuroložka Nicole Prauseová, která před třemi lety uveřejnila práci, ve které tvrdí, že závislost na sexu nemá být považována za klinickou diagnózu.
Od té doby se stala terčem internetových útoků. Někteří uživatelé ji vinili z falšování dat, jiní se vysmívali jejímu vzhledu a tvrdili o ní, že vypadá jako transsexuál. Prauseová se bránila soudně a někteří útočníci ji od té doby nemohou přímo kontaktovat. Zaplatila za to však pět tisíc dolarů, v největší míře za právníka.
Podle průzkumu společnosti Pew Research Center z roku 2014 se s kyberšikanou v nějaké formě setkalo až 40 procent dospělých uživatelů internetu.
Dále čtěte: