Češi byli vždycky alibisté. Zatímco v cizině podvodníci přiznávají, že je k činu vedla touha po vlastním finančním prospěchu, nejčastější výmluva českých šejdířů je příznačná - firemní kultura.
Jak ukazuje studie „Globální profil podvodníka“ poradenské společnosti KPMG, nejčastějším podvodníkem v české firmě je muž ve věku 46 až 55 let, který pracuje ve vedení společnosti. Mezi kolegy má velmi dobrou pověst a ve firmě působí déle než šest let. V porovnání se světovým průměrem jsou čeští podvodníci starší a působí na vyšších pozicích.
Největším rozdílem v porovnání se zahraničím je ospravedlnění podvodu. Zatímco Češi se nejvíce vymlouvají na firemní kulturu, v cizině podvodníci přiznávají, že je k činu vedl vlastní finanční prospěch.
„Je překvapivé, že v českém prostředí stále přetrvává pocit, že podvádět je běžnou součástí firemní kultury, zatímco v ostatních zemích střední a východní Evropy jsou podobně jako ve světě hlavním motivem podvodů osobní finanční ambice,“ komentuje analýzu Maroš Holodňák z KPMG.
Stejně jako ve světě více než polovinu podvodů tvoří zpronevěra majetku a peněz. V českém prostředí byla v posledních dvou letech velmi častá rovněž manipulace s finančními výkazy, resp. podvodné účetnictví. Převážně se podvodů dopouštějí lidé z vedení společnosti, nejčastěji jde o výkonné, finanční a obchodní ředitele. V cizině naopak nejvíce podvádí střední management.
Ve čtyřech z pěti případů pracují podvodníci ve firmě déle než šest let. Celosvětově je podíl takto služebně starých podvodníků poloviční. Pro české podvodníky je typické, že jde o zaměstnance firmy, která je podvodem poškozena. 85 procent z nich používá komplice. Často jde o smíšenou skupinu dvou až pěti lidí, jak v rámci firmy, tak na straně dodavatelů nebo jiné osoby.
Pro české prostředí je typické, že se v něm podvody dějí dlouhou dobu před odhalením. V naprosté většině případů trvá podvod déle než tři roky, ve čtvrtině případů dokonce více než šest let, což výrazně převyšuje celosvětové výsledky. „Indikuje to, že systém odhalování podvodů je u nás zřejmě méně efektivní než v jiných zemích,“ odhaduje Holodňák.
V drtivé většině (90 procent) v ČR napomáhají ke spáchání podvodu nedostatečné kontroly. Ty jsou ve světě příčinou jen v 60 procentech. Nejčastějším způsobem odhalení podvodu je formální oznámení na specializované informační lince, tzv. „whistleblowing“. Takto byla odhalena téměř třetina podvodů. Dalším způsobem identifikace podvodníka bylo jiné anonymní udání a v menším rozsahu odhalení vrcholovým managementem.
Pokud vás zajímají výsledky výzkumu z celého světa, naleznete ho zde.
Za podvodníka má prezident Miloš Zeman Zdeňka Bakalu. Čtěte: Zeman: Za Bakaly se z NWR vytunelovalo až 150 miliard Zeman: Bakala je nový Viktor Kožený. Na OKD vydělal sto miliard Čtěte dále: Málo masa, hodně vody. Babišovi dodavatelé ryb šidili Babišův bratr byl zproštěn obžaloby z podvodu na ČEZ Boj s organizovaným zločinem z jednoho místa. Policie chystá národní centrálu |