Menu Zavřít

Pokrok, nebo riziko? Američtí vědci chtějí uměle vytvořit lidskou DNA

17. 5. 2016
Autor: Pixabay.com

Genetičtí vědci ve Spojených státech uvažují o tom, že by za použití chemických látek uměle připravili DNA, která je obsažena v lidském chromozomu. Projekt, o kterém se nedávno za zavřenými dveřmi radili odborníci na Harvardově univerzitě, ale podle listu The New York Times vyvolává ve vědeckém světě obavy z možného zneužití.

Odborníci, kteří plán připravují, hovoří o velkých vědeckých přínosech a tvrdí, že půjde o pokračování Projektu lidského genomu (Human Genome Project). Jeho cílem bylo rozluštit více než tři miliardy bází lidského genomu. Nový projekt se místo čtení genetické mapy zaměří na její napsání tím, že vědci z chemických látek lidskou DNA připraví.

Takovýto pokus vyvolává řadu etických otázek. Panují obavy, že projekt by mohl být zneužit k umělému vytvoření člověka bez biologických rodičů s upřednostněním určitých vlastností, například k produkci vojáků či vytvoření genetických kopií existujících lidí.

Profesor genetiky na Harvardově univerzitě George Church, který byl jedním z organizátorů setkání, hovoří o nedorozumění a nepochopení. Cílem projektu podle něj není vytvářet lidské bytosti, ale jen buňky. Studie navíc nebude zaměřena jen na lidskou DNA, ale obecně na její syntézu, což zahrnuje i zvířata, rostliny a mikroby.

Přečtěte si o technologickém vývoji na jiném poli

Vývoj umělé inteligence brzdí strach z povstání robotů

 Umělá inteligence

Nejen projekt samotný, který prozatím nemá zajištěné financování, vyvolal ve vědeckém světě pochyby, ale sporná byla také samotná schůzka. Účastníky, kterých bylo asi 150, organizátoři vyzvali, aby během debat nekontaktovali média a aby nezveřejňovali podrobnosti na twitteru. Kvůli nedostatečné transparentnosti odmítl pozvánku například bioinženýr ze Stanfordovy univerzity Drew Endy.

bitcoin_skoleni

Kritizovaný projekt se původně nazýval Projekt lidského genomu 2 (HGP2), čímž navazoval na původní sekvenování (čtení) genomu. Na pozvánce ke schůzce bylo uvedeno, že hlavním cílem je do deseti let připravit celý lidský genom v buněčné linii. Během setkání byl výzkum přejmenován na HGP-Write (Projekt lidského genomu-Zápis).

Projekt prozatím nemá zajištěné financování. Church nicméně uvedl, že přizvána byla řada společnostní a nadací, z nichž některé již projevily zájem. Oslovena bude i americká federální vláda. Americký Národní ústav zdraví (NIH) záležitost odmítl komentovat s tím, že věc je ve velmi rané fázi.

  • Našli jste v článku chybu?