Menu Zavřít

Prestižní hodinky na míru lze nově koupit i v Praze

27. 5. 2016
Autor: Redakce

Jedny z nejdražších hodinek, které si je možné pořídit, a na které jsou jejich milovníci ochotni čekat třeba rok, než se jim vyrobí na míru, se prodávají také v Praze. První samostatný obchod ve střední Evropě otevřel minulý týden v Pařížské ulici Thierry Stern, prezident švýcarské firmy Patek Philippe.

Patek Philippe je považována za nejprestižnější značku mechanických hodinek na světě. Nejdražší model byl před dvěma lety vydražen za více než půl miliardy. V Čechách si hodinky za statisíce až miliony korun kupuje několik lidí měsíčně.

Švýcarská firma má historii trvající 176 let, k zakladatelům patřil polský rodák a hodinář Antoni Patek. Dnes její zástupci říkají, že je poslední nezávislou rodinnou ženevskou manufakturou. Společnost dodnes vyrábí téměř výlučně mechanické hodinky, i když nabízela také modely s baterií. Firma je známá také tím, že všechny díly pro své výrobky si vyrábí sama bez subdodavatelů. Od svého založení si nechala registrovat více než sto hodinářských patentů.

Součástek vyrábí více než 10 tisíc typů, ročně jich je na 16 milionů a celkem za rok vznikne 60.000 nových hodinek. „Nejde nám o kvantitu, ale kvalitu. Pokud bychom chtěli vyrábět co nejvíc, mohli bychom samozřejmě vyrábět v Číně,“ řekl s nadsázkou Stern.

Na dotaz, zda se firmě vyplatí značkový butik v zemi, která může být relativně malým trhem pro tak nákladné zboží, uvedl, že pro tak vysokou kvalitu není žádný trh malým. Pořízení hodinek Patek Philippe není podle něj jen zakoupením časomíry, ale také vytvářením hodnoty pro svou rodinu a potomky, protože hodinky tohoto typu se dědí z generace na generaci.

Butik v Pařížské ulici otevřel Stern ve spolupráci se společností Carollinum, která dříve hodinky Patek Phillipe nabízela ve svém multibrandovém obchodě. V nově otevřeném obchodě najdou zákazníci ikonické kusy vysokého hodinářství, jež kromě dalších tvoří modely Calatrava, Nautilus či hodinky s Grand Complications, tedy se speciálními hodinářskými komplikacemi (funkcemi). V pražském butiku jsou k dispozici i vybrané novinky letošního roku.

Přečtěte si o návrhu hodinek, které neměly mít na šířku ani jeden centimetr:

Nejtenčí hodinky světa zkrachovaly na baterii

 Nejužší hodinky na světě, CST-01

Modely Calatrava jsou od roku 1932 páteří kolekce a ikonou značky, vyznačují se jednoduchostí; patří také k levnějším modelům, některé typy stojí od 300 tisíc korun více. Mezi modely Grand Complications, které je možné vidět i v Praze, je třeba oboustranná časomíra nazvaná Mistrovská zvonkohra. Má dvě desítky hodinářských funkcí včetně pěti různých funkcí zvonkohry.

Dalšími funkcemi jsou minutová repetice, budík, ukazatel času v druhém časovém pásmu, věčný kalendář zobrazující den, datum a měsíc, který si umí poradit s přestupným rokem, či zobrazení měsíčních fází. Číselník je ze strany s kalendářem bílý a ze strany s časomírou černý. Model vznikl ke 175. výročí založení firmy a stojí dva miliony dolarů.

Před dvěma lety se v Ženevě vydražily za více 23 milionů švýcarských franků (576 milionů korun) kapesní hodinky Patek Philippe Supercomplication a staly se nejdražšími hodinkami na světě. S 24 komplikacemi byly dlouho nejsložitějšími hodinkami na světě, až do roku 1989, kdy firma ke svému 150. výročí vyrobila ještě komplikovanější hodinky známé jako Calibre 89. Supercomplication si ale jedno prvenství udržely - jsou to nejsložitější hodinky, jaké kdy byly navrženy a vyrobeny bez pomoci počítačů.

Znáte Glashütte, saské městečko ležící jen několik kilometrů od našich hranic?

Německé hodinky nejdou švýcarskou cestou

Hodinky německé značky Lange & Soehne. Fotografie licencovaná pod CC BY 2.0

Čtěte dále:

Hodinky s ručně malovaným drakem, symbolem moci a bohatství

FIN25

Miliony za metr čtvereční? 3 adresy, na které určitě nemáte

Sedm míst pro luxusní tenisovou dovolenou

  • Našli jste v článku chybu?