Menu Zavřít

Superstar Bollywoodu zastínila na konferenci o budoucnosti i Elona Muska

23. 5. 2017
Autor: Peak.cz

Myšlenky by se měly šířit, má jako svůj podtitul projekt TED, který sdružuje osobnosti z nejrůznějších oborů a pořádá s nimi konference i jiné akce po celém světě. Před pár dny se uskutečnilo další setkání ve Vancouveru a tak trochu paradoxně na něm přítomné neoslnil nikdo z technologických vizionářů, ale bollywoodská hvězda Shahrukh Khan.

Je jedním z nejznámějších lidí na světě, a přesto ho v západním světě málokdo zná. O kom je řeč? O bollywoodském herci Shahrukhu Khanovi, jenž je považován za největší současnou hvězdu indické filmové „továrny na sny“ – Bollywoodu. Minimálně pokud bychom to měřili počtem lidí, kteří zhlédli některý jeho film, jichž jsou stovky milionů.

Nicméně i Khan občas poznává na vlastní kůži, jak je sláva pomíjivá. Když před pár dny vystoupil na inspirativní konferenci TED v kanadském Vancouveru, jen pár lidí v publiku tušilo, o koho jde.

Jak ale podotýká server Quartz, neznalost jednoho z řečníků vůbec nebyla na překážku. Khan si i přes tento hendikep dokázal posluchače z řad vědců, manažerů a akademiků podmanit.

„Většina z vás nikdy moje díla neviděla. Je mi vás velmi líto,“ zahájil Khan svoje vystoupení s humorem. Vzápětí ale na vysvětlenou dodal: „Jsem filmová hvězda, je mi 51 let a prodávám desítkám milionů lidí v Indii romantické sny a lásku. A podle mnohých jsem nejlepší milovník na světě.“

Co jsou TED konference
Historie světové konference TED se začala psát v roce 1984 v Kalifornii, kde se konala první čtyřdenní akce, která hostila řečníky ze třech oblastí: technologie, zábavy a designu (odtud zkratka TED – Technology, Entertainment and Design). Od té doby se po celém světě po vzoru amerického TED konají lokální akce pořádané dobrovolníky s názvem TEDx. Zatímco první setkání hostilo pouze čtyři řečníky a sto diváků, konference postupně nabobtnaly jak v počtu řečníků, tak i v místech pro diváky. TED se účastní laureáti Nobelovy ceny, významní politici, spisovatelé, vědci nebo podnikatelé.
Konference se již několikrát konala i v Česku, letos se uskuteční na podzim ve Foru Karlín – více ZDE. Známým výstupem z této akce jsou záznamy TED Talks. Formát vystoupení je dost přísný, účastník smí mluvit maximálně 18 minut. Celá show je neformální, dost často velice zábavná a divácky atraktivní.

Nebylo to poprvé, co se Khan setkal s konfrontací své hvězdné kariéry a západní neznalosti. Loni v srpnu při návštěvě USA byl podrobně vyslýchán a vyšetřován na letišti, což tehdy označil za rasový incident. Obdobnou zkušenost prodělal i při příletu do USA v roce 2009 a o tři roky později.

V Indii však jeho věhlas nadále stoupá.

Král Bollywoodu

Když se podíváme na Khanovu bilanci, tak tento nekorunovaný král Bollywoodu má na kontě více než 90 filmů a přes 200 písní, v nichž zpívá i tančí. Herectví mu vyneslo řadu ocenění včetně francouzského řádu rytíř čestné legie.

„Indie se rozhodla, že já, syn muslima bojujícího za svobodu, se stanu králem romantiky,“ prohlásil Khan ve Vancouveru. Jeho vystoupení působilo velmi odlehčeně, navíc ho prokládal řadou vtipů o sobě včetně živých ukázek svých filmových tanců.

A přestože se na čtyřdenní konferenci vystřídala celá řada významných řečníků z oblasti byznysu a inovací, podle mnohých byl jedním z nejlepších právě bollywoodský herec.

Hlavní témata, která zazněla na konferenci TED2017
Virtuální realita (AI) a jak proměňuje svět
Hranice mezi „já“ a „my“ se stírá
Budoucnost zažíváme už nyní
Propojení učení a zdravotní péče
Ztracené příběhy umění
Jak si vybojovat život zpět od technologií
Více o obsahu letošní konference TED2017 můžete číst přímo na stránkách projektu.

„Představte si Toma Cruise, Meryl Streepovou a Harrisona Forda v jedné osobě,“ přirovnal Khana k hollywoodským hvězdám fanoušek, který vyrůstal na jeho filmech v Pákistánu.

Kromě Khana se mezi téměř stovkou řečníků pětidenní konference objevily i další velmi zajímavé osobnosti. Například tenistka Serena Williamsová, papež František, bývalý šachista Garry Kasparov nebo Elon Musk, majitel automobilky Tesla.

Podle Quartzu byl ale největší zájem o Khana, kvůli němuž někteří fandové „kempovali“ i na letišti ve Vancouveru, jen aby mohli indickou superstar zahlédnout.

VIDEO: Rozruch kolem Shahrukha Khana na letišti ve Vancouveru Zdroj: YouTube.com

Jedním z důvodů, proč Khan na konferenci do Kanady přijel, byl i chystaný start osmé řady známě talkshow z dílny TED pod názvem TED Talks India: Nayi Soch (v překladu nové myšlení, pozn. red.), v níž také vystupuje.

Muskův nový projekt? Tunel

Vizionář a budovatel elektroautomobilky Tesla či vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk potvrdil svoji pověst velkého vizionáře. Ve Vancouveru představil novou vizi tunelové dopravy budoucnosti.

Jde o jeho „bokovku“ – projet společnosti The Boring Company, jež se zabývá vývojem obřích 3D tunelů, které by mohly propojit města a umožnit rychlejší transport mezi nimi.

VIDEO: Vizualizace tunelové dopravy The Boring Company Zdroj: YouTube.com

Projekt by měl spočívat v tom, že běžná auta (míněno tedy hlavně ta od Tesly) najedou do speciálního transportního vozítka, které s nimi odjede do tunelového komplexu. A skrze něj se posádka dostane podzemím velmi rychle do cílové destinace.

bitcoin školení listopad 24

Rychlost přepravy by měla dosahovat až 200 kilometrů v hodině, což by z ní dělalo velmi konkurenceschopný projekt. Musk tak mimochodem vytváří konkurenci svému dalšímu projektu Hyperloop, což je v podstatě nadměrná potrubní pošta, kdy velkou rychlostí trubkami nelétají dopisy, ale lidé.

Článek vyšel na webu Peak.cz


  • Našli jste v článku chybu?