Menu Zavřít

V Belgii vznikl první „pivovod“ na světě, je dlouhý 3 kilometry

20. 9. 2016
Autor: Jean-Christophe BENOIST via wikimedia commons CC BY 2.5

V belgických Brugách bylo minulý týden uvedeno do provozu první pivní potrubí na světě. Více než 3 kilometry dlouhá trasa spojuje pivovar Halve Maan v historickém centru města se stáčírnou na jeho okraji.

Projekt není jen světovým unikátem, ale také skvělým řešením logistické noční můry, pochvalují si pro CNN majitelé pivovaru, že jednou provždy vyřešili problém s přepravou piva úzkými dlážděnými uličkami středověkého centra.

Brugy jsou považovány za jedno z nejzachovalejších středověkých měst v Evropě. Jejich historické centrum je pro svoji zachovalou architekturu a středověký ráz od roku 2000 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Díky mnoha kanálům, jimiž je centrum města protkáno, jsou často označovány jako „Benátky severu“.

Halve Maan je jedním z nejrychleji rostoucích pivovarů v Belgii. Intenzita nákladní dopravy, kterou ve středu města generoval, se však již stávala neúnosnou. Díky novému potrubí si tak pivovar může zachovat své 500 let staré sídlo v atraktivní lokaci v historickém centru.

Pivní potrubí v belgických Brugách

Potrubí je dlouhé 3 276 metrů a v nejhlubším bodě leží 34 metrů pod povrchem. Prochází pod částí historického centra, několika kanály i městskými hradbami. Za hodinu jím protečou až 4 tisíce litrů piva, dost na naplnění 12 tisíc standardních lahví. Vybaveno je nejnovější technologií, která umožňuje pravidelné čištění a zajišťuje zachování kvality piva během dlouhého transportu.

Celkem 300 tisíc eur (8,1 milionu korun) z celkové ceny 4 miliony eur (108 milionů korun) bylo financováno prostřednictvím crowdfundingové kampaně. Tím se projekt postaral o další rekord, neboť v Belgii se dosud tímto způsobem nikdy tolik peněz nevybralo.

Dále čtěte:

O Prazdroj se zajímá polský mogul Kulczyk

Chmelu se letos v Česku daří, pěstitelé se ale děsí nařízení Bruselu

MM25_AI

Ve světě nás berou jako pivní zemi, říká česká Master of Wine

Pěstuj chmel, zachráníš pivo


  • Našli jste v článku chybu?