Menu Zavřít

Vesmírná zásilková služba: Amazon chce dodávat na Měsíc

3. 3. 2017
Autor: Blue Origin

Majiteli největšího internetového obchodu Amazon Jeffu Bezosovi už je Země malá. Přišel tak se záměrem dodávat zásilky až na Měsíc, kde chce přispět ke vzniku lidské kolonie. Prostřednictvím své společnosti Blue Origin tam hodlá dodávat vybavení pro vědecké experimenty, ale i pro běžný život.

Bezos už se svým návrhem oslovil americkou vesmírnou agenturu NASA i tým kolem prezidenta Donalda Trumpa. Dodal jim sedmistránkový tajný dokument, který se dostal do rukou listu The Washington Post. Deník však příliš velkou investigativní práci vyvinout nemusel, jeho majitelem je právě Bezos.

Součástí zaslaného materiálu je nabídka vytvoření nových vesmírných plavidel Blue Moon, která by přistávala poblíž kráteru na jižním pólu Měsíce, kde je voda a pravidelný přísun slunečního záření. Právě tam by měly být nejlepší podmínky pro případné osídlení Měsíce. Blue Origin tam chce kromě vědeckého zařízení dodávat věci potřebné pro běžný život a usnadnit tak osidlování.

„Je načase, aby se Amerika vrátila na Měsíc – a tentokrát tam zůstala,“ říká vzletně Bezos. „Vybudování trvalé lunární základny je těžký cíl, který za to ale stojí.“


Proč kolonizovat Mars, když nezvládneme Zemi? Čtěte více:

 Kolonizace Marsu, ilustrační toto


Blue Origin teď bude čekat na reakci NASA. Americká vesmírná agentura už dříve projevila ochotu spolupracovat se soukromými vesmírnými společnostmi, které využívá pro dodávky zásob a vysílání astronautů k Mezinárodní vesmírné stanici. Spolupráci navázala například se společností SpaceX Elona Muska, které poskytuje technickou expertízu pro plánované přistání na Marsu v roce 2020.

Rakety Blue Moon by měly být schopny dopravit na Měsíc až 4,5 tuny materiálu. Budou využívat stejný přistávací systém, který byl v loňském roce pětkrát úspěšně testován na raketách New Shepard. Bezos zatím neoznámil termín, kdy by vesmírné dodávky mohly začít. Odhaduje se polovina příštího desetiletí.

Ještě ambicióznější plán představil loni v říjnu Musk, který hodlá sérií čtyř kroků kolonizovat Mars. Po průzkumnické misi by na rudou planetu dodal továrnu na palivo, následně by se uskutečnila mise s lidskou posádkou a pak by došlo na kolonizaci, během níž by na Mars pravidelně létali noví obyvatelé každých 26 měsíců. První velké město na Marsu by podle Muska mohlo pojmout až milion lidí.

MM25_AI

Dále čtěte:

SpaceX dopraví dva lidi k Měsíci. Už příští rok

Najít tajemnou planetu X může kdokoliv. NASA hledá dobrovolníky

Musk: Člověk poletí na Mars v roce 2024

 Elon Musk představil vesmírnou loď Dragon V2


  • Našli jste v článku chybu?