V Číně již vznikají plány, co s Hongkongem po roce 2047, kdy skončí speciální režim městské autonomie. Jedním z návrhů je vznik megapole, ekonomickou silou převyšující Londýn před brexitem. Obří centrum má vzniknout spojením s dvacet kilometrů vzdáleným Šen-čenem.
Plán k fúzi se objevil v hongkongských médiích. Tvrdí, že Hongkong potřebuje oživit ekonomiku i z toho důvodu, aby se časem stal domovem obchodů v plně uvolněném jüanu. Jednou z cest má být právě fúze s Šen-čenem.
Základem pro budování finančního centra by bylo spojení akciových burz obou velkoměst. To by mělo přilákat finanční instituce nejen z regionu, ale i z východní Evropy, Afriky a Blízkého východu. Město se prý mohlo stát cílem i mnoha fondů a emitentů islámských dluhopisů.
Hongkong |
---|
Do roku 1997 byl britskou kolonií. Před 19 lety jej Londýn předal Číně. Peking však souhlasil s tím, že si bývalá kolonie zachová vlastní měnu, právní systém, parlament a danou úroveň dodržování lidských práv po dobu 50 let. |
Pokud by k fúzi došlo, předčila by ekonomická síla nově vzniklého subjektu výrazně Londýn i regionálního rivala Tokio. Smělý projekt, o kterém se už nějakou dobu spekuluje, však naráží na řadu překážek.
Harmonizace odlišných právních, politických i kulturních principů budí velké obavy. Kritici připomínají, že násilné sloučení by tyto odlišnosti spíše zvýraznilo, než zahladilo.
Aby akce proběhla úspěšně, musel by Šen-čen převzít hongkongské právo a standardy. Úředními jazyky by měly být tradiční čínština a angličtina. Kromě jiného by se také musela vyřešit otázka samosprávy a měny. Podle dosavadních představ pánů v centrální Číně má hongkongský dolar po roce 2047 zaniknout.
V Hongkongu se pracuje nejvíc 10 měst, kde se nejsnáze přepracujete |
Rok 2047 je však vzhledem ke komplexnosti změn ještě optimistickým předpokladem. Podle návrhu by odpovědní lidé měli v blízké době začít s přípravou legislativy, včetně vytvoření nového obecného práva, aby mohly v příštích třiceti letech proběhnout kompletní přípravy. K realizaci by byla potřebná transparentnost a pravidelné informování veřejnosti o pokrocích.
Dále čtěte:
Luxus, kýč a žádné zábrany. Pařba v Pekingu strká do kapsy i New York
Nejlepší trhy pro maloobchod? Čína a Indie