Menu Zavřít

Vývoj umělé inteligence brzdí strach z povstání robotů

21. 4. 2016
Autor: Youtube

Přehnané obavy ale mohou poškodit i společnost jako celek. Tvrdí to ředitel vývojového centra Microsoftu Chris Bishop.

Přílišná orientace na negativní aspekty umělé inteligence mohou podle Bishopa způsobit, že se lidstvo ve snaze zabránit něčemu špatnému zbytečně zbaví technologického pokroku a výrazné pomoci pro běžný život.

Umělá inteligence se používá například pro vývoj autonomních vozidel a urychluje výrobní proces. Bishop tvrdí, že společnost neohrožuje, naopak ji může ještě více rozvinout.

Konec lidské rasy?

„Pokud budeme věnovat až moc pozornosti Terminátorům, Skynetu a konci lidstva a obecně pohlížet na umělou inteligenci jenom emotivním negativním pohledem, tak nám hrozí, že uškodíme sami sobě“ varoval Bishop v rozhovoru pro The Guardian.

Před překotným rozvojem umělé inteligence už přitom varovaly velké kapacity jako Stephen Hawking či Elon Musk. První jmenovaný dokonce tvrdí, že plný vývoj umělé inteligence může „předznamenat konec lidské rasy“. Podobný názor zastává i Musk, která nabádá k velké opatrnosti při vývoji.

Popírání holocaustu a napadání židů

bitcoin školení listopad 24

„S tím naprosto nesouhlasím. Žádný scénář, který vykresluje umělou inteligenci jako existenční hrozbu, není aktuální. V současnosti máme technologii plně pod kontrolou“ odmítá apokalyptické vize Bishop. Určitá rizika však připouští. Myslí si, že umělá inteligence si může vypěstovat některé škodlivé předsudky.

K něčemu podobnému ostatně už nedávno došlo, kdy právě Microsoft představil chatovacího bota s názvem Tay, který komunikoval s ostatními uživateli na sociální síti Twitter. Brzy se však uchýlil ke xenofobii a sexismu, mezi jeho škodlivými tweety se objevilo například i popření holocaustu či obvinění, že za útoky z 11. září 2001 stojí židé. Brzy proto musel být jeho účet zrušen.

  • Našli jste v článku chybu?