Menu Zavřít

Wall Street a chamtivost? Fáma, tvrdí studie

18. 8. 2016
Autor: 401(K) 2012, CC BY 2.0, Flickr)

Čím větší náklonost k penězům, tím hůře se vydělávají. Vyplývá to ze studie americké společnosti State Street, která zpovídala tři tisíce investorů po celém světě. Amerika - potažmo Wall Street - není vůbec nejchamtivějším místem světa, daleko ji předčí rozvojové země.

Studie posuzovala investory podle finančních příjmů a podle „lásky k penězům“, kterou určila z dotazníkového šetření. Ukázalo se, že lidé s velkou nákloností k penězům mají také horší příjmy. Jinými slovy, chamtivost se nevyplácí.

„Čím více milujete peníze, tím více o ně přicházíte,“ řekla serveru CNN Suzanne Duncanová, veducí výzkumu. Milovníci peněz jsou prý „příliš náchylní ke krátkodobému uspokojení. Chtějí mít peníze hned.“ Méně šetří a nedělají tak dobrá investiční rozhodnutí jako ti, které peníze zase „tolik neberou“.

V porovnání se světem není Wall Street, mnohými vnímaná jako symbol chamtivosti, místem s největší afinitou k penězům, ukazuje dále studie. Nejvíce chamtivosti lze nalézt v Indii, dále v Brazílii nebo v Číně. Zatímco Spojené státy jdou zlatou střední cestou, nejchladnější vztah k penězům mají Evropané a investoři na Středním východě.

Podle Duncanové je přízeň k penězům v rozvojových zemích dána tím, že zde chybí „záchranná síť“ sociálního systému, například kvalitní důchodový systém, a motivace k vyšším výdělkům je tak logicky větší.

MM25_AI

Láska k penězům se také odlišuje napříč generacemi. Mladí chovají k penězům největší náklonnost, s rostoucím věkem se obliba výrazně vytrácí. Menší přízeň mezi staršími podle Duncanové „není dána tím, že mají více peněz, ale tím, že s rostoucím věkem si jsou stále více vědomi toho, že v životě jsou důležitější věci než peníze.“ Studie totiž dále dokazuje, že s rostoucím bohatstvím se láska k penězům ani nezvyšuje, ani neklesá.

Skóre „láska k penězům“
Indie 93%
Čína 88%
USA 65%
Kanada 47%
Velká Británie 38%
Nizozemsko 31%

Zdroj: Bloomberg

Motor, který poháněl celé generace Američanů, je pryč. Čtěte:

Americký sen je fikce. Nevěří mu už ani boháči

 ilustrační foto

Nepřehlédněte:

Kolik stojí lenost? 67,5 miliardy dolarů ročně

Jakou cenu má život? Neshodnou se ani odborníci

Uzda pro Wall Street. Rozdělení bank chtějí i republikáni


  • Našli jste v článku chybu?