Menu Zavřít

Miliardářské dědění: v banku jsou téměř 4 biliony dolarů

14. 9. 2016
Autor: Profimedia.cz

Chystá se největší transfer soukromých prostředků v historii. Do rukou dědiců nejbohatších by do deseti let mělo přejít jmění v hodnotě 3,9 bilionu dolarů.

Miliardáři stárnou a navzdory mladým mediálním hvězdám typu Marka Zuckerberga je mezi nimi stále více osmdesátníků.

Podle zprávy globální poradenské společnosti Wealth-X je na světě více než 14 tisíc jednotlivců se jměním minimálně 30 milionů dolarů, kteří se budou do roku 2026 snažit odkázat své jmění. Těchto bohatých „důchodců“ je tak více, než obdobně majetných Číňanů (12 050) nebo Britů (10 650) všech věkových kategorií. Podle realitní společnosti Knight Frank je problematika předání majetku aktuálně žhavým tématem pro 67 procent nejbohatších.

Dědit se již začalo

O kolik vlastně „šťastné“ děti nejmajetnějších v celkovém úhrnu hrají? Podle Wealth-X je v balíku, který bude děděn, 3,9 bilionu dolarů. To je částka, která by s přehledem stačila k odkupu deseti největších společností světa. Kromě Applu, Alphabetu a Microsoftu by se do balíku vešel i Amazon, Exxon Mobil či General Electric. Číslo je sice o pět procent nižší než odhad pro rok 2014 (4,1 bilionu dolarů), to ale podle serveru Marketwatch může znamenat jediné: dědické řízení mezi těmi, kdo mají na světě nejvíce, již začalo.

Máte padáka a miliardu k tomu. Přečtěte si o vyhazovech předních manažerů:

Když vyhazov nebolí aneb 20 šéfů s miliardovými padáky

Šéfka Yahoo Marissa Mayerová

Co na takovou částku říká skomírající střední třída, které se extrémně bohatí v posledních letech stále více vzdalují? Růžové vyhlídky podle analýz poradenské společnosti McKinsey rozhodně nemá - 81 procentům amerických středostavovských domácností příjmy mezi lety 2004 a 2014 klesaly či v lepším případě stagnovaly. Až 61 procent z nich pak uvádí, že jejich příjmy k letošnímu datu stagnují i meziročně.

Majetek nejbohatších v budoucnu poroste

Oproti tomu by se majetek nejbohatších podle Wealth-X měl do roku 2020 zvýšit o více než polovinu (54 procent) a v celkovém úhrnu narůst na 46 bilionů dolarů. Bude-li trend pokračovat, mohl by se průměrný majetek první čtyřstovky nejbohatších sestavované časopisem Forbes podle neziskové organizace Urban Institute do roku 2043 vyšplhat na 48 miliard dolarů.

Počet miliardářů během posledních let také výrazně narostl. Z loňské zprávy společností UBS a PWS výplývá, že až 917 nových miliardářů jsou „self-made men“, což znamená, že si ke svým miliardám pomohli sami. Takový stav údajně snese srovnání pouze s obdobím Gilded Age (pozlaceného věku) v USA na konci 19. století (to k majetkům vyneslo nejbohatšího muže americké historie olejáře Johna D. Rockefellera).

Kdo by mohl o předání majetku uvažovat?
Dolarový miliardář Věk Hodnota majetku (v miliardách dolarů)
Amancio Ortega 80 76,8
Warren Buffett 86 65,9
Carlos Slim Helu 76 50,5
Larry Ellison 72 51,2
Michael Bloomberg 74 49
Charles Koch 80 42,1

Zdroj: Forbes


Ze světa českých a světových miliardářů čtěte více:

Nejbohatší Ind spustil bezplatný internet za 20 miliard dolarů

Vstup do Casinos Austria českým miliardářům zakázal soud

MM25_AI

Čeští miliardáři jednají o prodeji ruského Eldorada

Komárek a Šmejc chtějí dobývat hazard v Asii


  • Našli jste v článku chybu?