Menu Zavřít

Nejbohatší Poláci. Kulczykovy děti se učí zhodnocovat impérium

14. 7. 2016
Autor: Piotr Drabik via Flickr (CC BY 2.0)

Polský mogul Jan Kulczyk se postaral o to, aby jeho děti neměly nouzi. Když loni na podzim zemřel po operaci srdce, nejbohatšími Poláky se stali Sebastian a Dominika Kulczykovi. Pochybovače ale musejí přesvědčovat o svých manažerských schopnostech. Aktuálně prodali část podílu v pivovarském gigantu SAB Miller.

Za prodej 1,5 procentního balíku SAB Miller zinkasovala společnost Kulczyk Investments podle webu wbj.pl zhruba jednu miliardu liber (32 miliard korun). V pivovrské společnosti nadále drží 1,5 procenta akcií.

Sebastian a Dominika ukázali jisté obchodní dovednosti také při únorovém vycouvání z ožehavých aktiv v ukrajinském Donbasu, 70 procent v ropné společnosti KUB-Gas rodina prodala ukrajinskému holdingu Burisma. Podíl ve firmě držela Kulczyk Investments od roku 2010, přičemž zbavit se ho chtělo vedení polské investiční firmy už od vypuknutí ozbrojeného konfliktu na Ukrajině v roce 2014. Dohodu s podnikatelem Michailem Afendikovymem z Luhansku dosáhla až dvojice dědiců.

Jde pro ně o dobrou zprávu. Od smrti otce se podle polských médií potýkají s nedůvěrou některých manažerů. Zatímco Dominika Kulczyková je v rodinném impériu viceprezidentkou odpovědnou za CSR, tedy společenskou zodpovědnost firmy, Sebastian je od roku 2013 generálním ředitelem Kulczyk Investments a členem dozorčí rady dalšího rodinného klenotu – chemického molochu Ciech SA.

 Sebastian Kulczyk (Zdroj: Profimedia.cz)

Sebastianu Kulczykovi pomohl letošní prodej podílu v ukrajinské ropné firmě.

Hlava impéria Jan Kulczyk, zemřel loni v červenci poté, co podstoupil operaci srdce ve Vídni. Bylo mu 65 let. Zbohatl podobně jako čeští oligarchové, během chaotického období, kdy se ze socialistického zřízení země stávala křehká demokracie.

S podnikáním však začal ještě dříve. V roce 1981 založil jednu z prvních polských firem se zahraničním kapitálem v Polsku. V roce 1988 byla jeho další společnost Kulczyk Tradex jediným oficiálním velkoprodejců Volkswagenů a Audi v zemi. Takových privilegií si zřejmě užíval díky přízni komunistického vedení nejen doma, ale také v Moskvě. Podle Bloobmergu byl v podnikatelských kruzích označovaný za špióna Kremlu, přičemž vztahy s tajnými službami udržoval až do smrti.

V roce 1991 vznikla společnost Kulczyk Holding, která sdružovala průmyslové aktivity velkopodnikatele a postupně se včlenila do Kulczyk Investments, což byla jedna z prvních plnohodnotných finančních skupin v celém regionu.

Kulczyk během života ani nezastíral, že vydělal skupováním vládních firem a jejich prodejem soukromým podnikatelům. Zaměřoval se na strategické investice v telekomunikačních firmách a energetice. Investoval do rafinerií, průzkumu ropných ložisek, později také do alternativních zdrojů energií i a infrastruktury. Vlajkovou lodí impéria v této oblasti byla a je společnost Polenergie.

Zásah policie

Těžbě ropy se věnují firmy Centar Plc. a San Leon Energy, které dobývají naleziště na Blízkém východu. San Leon je také průkopníkem výzkumu nalezišť břidlicového plynu.

Chloubou nejbohatšího Poláka Jana Kulczyka byla 100metrová jachta Phoenix 2.

Dalším zlatým vejcem je zmíněná chemická skupina Ciech SA slučující přes 40 firem a od roku 2005 je také obchodována na varšavské burze. S firmou souvisí zátah protikorupční policie v kanceláři ředitele varšavské burzy Pawla Tamborskeho z loňského října. Příslušníci centrálního protikorupčního úřadu vyšetřují možná pochybení při privatizaci chemické společnosti, které se Tamborski v minulosti účastnil ve funkci náměstka ministra státního pokladu.

Podíl v Plzni

Varšavská prokuratura privatizaci společnosti Ciech vyšetřuje dlouhodobě. Jde o následek takzvané odposlechové aféry, během níž číšníci v jedné z luxusních varšavských restaurací nahrávali rozhovory politiků a podnikatelů. Ministerstvo státního pokladu prodalo v roce 2014 asi 38procentní podíl v chemičce Ciech skupině Kulczyk Investments. Vyšetřovatelé se snaží zjistit, zda při prodeji firmy někdo nepřekročil své pravomoci nebo zda ho neprovázela korupce či praní špinavých peněz.

Úspěchem pak byl nákup tříprocentního podílu ve zmíněné jihoafrické pivovarnické společnosti SAB Miller. Díky němu profitoval nejen ze zisků polských značek Tyskie a Lech, ale také zahraničních pivovarů včetně plzeňského Prazdroje.

V posledních letech Kulczykova života se impérium rozrůstalo o exotičtější aktiva, například i z afrického kontinentu. Nejúspěšnější tamní akvizici je koupě 40 procent akcií Neconde Energy Limited. Společnost drží 45 procent licencí na těžbu ropných produktů na deltě Nigeru, jednom z největších rezervoárů ropy na světě.

FIN25

Celkový majetek sourozenců Kulczykových činí podle posledních údajů 3,4 miliardy dolarů.

Čtěte také:

Nejbohatší rodinou v USA jsou majitelé Wal-Martu

Miliardové přátelství. Gates a Buffett se znají čtvrt století

Hlavní poražený. Ortega přišel brexitem o 6 miliard dolarů


  • Našli jste v článku chybu?