Menu Zavřít

Nové slovenské daně zabolí i Kellnera a Křetínského. Přijdou o stovky milionů

2. 12. 2016
Autor: Robert Zlatohlávek, Mladá fronta

Schválení plánu slovenské vlády, která zdvojnásobila odvody z regulovaných odvětví a vyhlásila novou daň z dividend, vystrašilo nejen domácí podniky. Vyšší poplatky velmi zabolí také velké české společnosti. I proto Daniel Křetínský s Petrem Kellnerem nevylučují vůči Slovensku právní kroky.

Slovenský parlament před pár dny schválil plán zvýšit odvody z regulovaných odvětví a prakticky zdvojnásobit daň ze zisku v průmyslových odvětvích podléhajících regulaci státu na 8,7 procenta. Slovenská státní kasa díky tomu počítá s novým ročním příjmem ve výši zhruba 167 milionů eur, tedy asi 4,5 miliardy korun.

Zatímco slovenský ministr financí Peter Kažimír má díky opatřením úsměv na tváři, podnikatelům spíše přibude nějaká ta vráska. Miliardy korun totiž do rozpočtu přibudou z jejich kapes.

„Takzvaný osobitný odvod při společnosti působící v regulovaných odvětvích je forma mimořádné nesystémové daně, která poškozuje investiční prostředí na Slovensku,“ kritizuje opatření mluvčí Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Častvaj.

Podle českého energetického gigantu není spravedlivé zejména to, že vláda Roberta Fica slibovala speciální odvody letos úplně zrušit. Společnost miliardáře Daniela Křetínského je se slovenskou vládou spoluvlastníkem několika strategických energetických podniků, mimo jiné Slovenského plynárenského průmyslu či Slovenských elektráren. Firma proto na téma odvodů z regulovaných odvětví s kabinetem intenzivně komunikovala. Její názor však vyslyšen nebyl.

EPH z regulatorních důvodů nemůže publikovat vlastní predikce budoucích hospodářských výsledků, podle mluvčího tedy nesmí prozradit ani to, o jakou částku kvůli novým odvodům přijde. Podle dostupných finančních výsledků agentury Finstat však lze vypočítat, že jen u jedné z firem patřících EPH – Eustreamu – padne na nový odvod 900 milionů až miliarda korun.

Pocítí to i Kellner

Firma proto zvažuje vůči slovenské vládě právní kroky. Ty nevylučuje ani telekomunikační operátor O2 patřící skupině PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. „Samozřejmě platný zákon budeme respektovat, avšak zvažujeme i možné právní kroky,“ potvrzuje generální ředitel O2 Slovensko Peter Gažík.

Petr Kellner Kellnerova PPF má v O2 Slovakia 65,9% podíl

Operátor doplatí na nový odvod podle odhadu kolem sto milionů korun. „Jelikož původně šlo o dočasné opatření s odůvodněním zmírnění dopadů globální finanční a hospodářské krize na slovenskou ekonomiku a jeho platnost měla v tomto roce skončit, vnímáme to jako neférové rozhodnutí. Jsme toho názoru, že opodstatněnost tohoto nástroje pominula a není systémové ani legitimní hledat donekonečna zdroje pro státní rozpočet v soukromém sektoru,“ uvádí Peter Gažík.

Generální ředitel dodává, že nové výdaje přiškrtí finanční tok, který společnost hodlá směřovat na investice třeba do budování nových sítí LTE.

Dvojí zdanění

O2 Slovakia navíc může zasáhnout i nově zavedena daň z dividend ve výši sedmi procent. Společnost oznámila vyplacení dividend ve výši 41,1 milionu eur. Na daň by tak v případě realizace výplatního plánu padlo dalších asi 78 milionů korun.

„Sazba sedm procent je opticky poměrně nízká, důležité je však prolomení tohoto tabu. Zvyšovat tuto sazbu v budoucnosti již nebude politicky tak náročné jako zavést novinku,“ varuje před dopady zavedení daně z dividend analytik INESS Martin Vlachynský.

bitcoin školení listopad 24

Podle něj jde také o dvojí zdanění, kdy se nejprve daní zisk firmy na straně podnikatelského subjektu jako daň z příjmu právnických osob a poté na straně příjemce dividendy jako daň z dividend.

Čtěte také:

Zájem EPH o polskou elektrárnu trvá. Varšava hrozí vetem prodeje

Tkáč opustí holding EPH, většinovým vlastníkem bude Křetínský

Dodavatelé energií: Eustream skrytě zvyšuje ceny plynu


  • Našli jste v článku chybu?