Menu Zavřít

První a jediný. Tak chutnají miliardy „po nepálsku“

23. 6. 2016
Autor: Flicker

Ve své domovině se může chlubit něčím, o čem se může Billu Gatesovi, nebo Richardu Bransonovi jen zdát. Binod Chaudhary je prvním a zřejmě nadlouho také jediným dolarovým miliardářem v celé zemi. Nepál navíc není právě proslulým centrem světového byznysu.

Binod Chaudhary pocházející z hlavního města Nepálu Káthmándú má podle Forbesu na kontě 1,15 miliardy dolarů. Ačkoli to z něj dělá „jen“ 1577. nejbohatšího člověka světa, ve své domovině vyčnívá nad celou nepálskou populací. Vyrůst v ikonu byznysu se mu podařilo díky dobrému zázemí a schopnosti vidět potenciál tam, kde ho ostatní přehlédli, doma. V rodné hornaté zemi a nejen v turistickém ruchu. Postavil silné a vzhledem ke konkurenčnímu prostředí značně monopolní impérium, které později výrazně přesáhlo vrcholky Himalájí.

Podnikání má Binod Chaudhary v krvi. Jeho dědeček vlastnil malou textilní prodejnu. Chaudharyho otec už z obchůdku udělal větší provoz, který se postupně transformoval na první nepálský obchodní dům se širokou nabídkou zboží nazvaný Arun Emporium.

Nejstarší ze tří bratrů musel rodinné podnikání převzít v osmnácti letech poté, co otec onemocněl srdeční nemocí. Jak se později ukázalo, rodinná nepříjemnost se nakonec obrátila v úspěch. Pracovitý Binod totiž obchod rozvíjel, přecházel také do nových oblastí podnikání a postupně zakládal a rozvíjel rodinné impérium Chaudhary group.

Ani v Nepálu to ovšem nejde bez známostí. A Binod Chaudhary o tom věděl ještě dřív než někteří byznysmeni ve vyspělých státech světa. Již koncem 70. let se začal kmotřit s politiky a malými pozornostmi získával přízeň královské rodiny. Sám to přiznává a za klíčovou událost své podnikatelské kariéry označuje spřátelení s princem Dhirendrou – bratrem nepálského krále Birendru Bira Bikrama Shaha.

Prince zabil korunní princ

V roce 1982 založil železárnu Apollo Steel Industries. Majoritní balík věnoval právě princovi. Prý jako půjčku. Díky společnému podnikání s královskou rodinou získal výjimečný vliv. „V té době byly všechny vládní resorty rozděleny mezi tajemníky královského paláce. Všechny úřady byly podřízené královým bratrům, kteří je řídili,“ píše Binod Chaudhary ve své biografii. V knize si nebere servítky. Otevřeně mluví o obrovské úřední korupci.

Prince Dhirendru však označuje za dobrou duši, rovného člověka a svého přítele. Také proto jenom těžce nesl princovou násilnou smrt během královského masakru v roku 2001, kdy korunní princ Dipendra vyvraždil během slavnostního oběda devět členů rodiny.

V době masakru však bylo impérium rodiny Chaudharyů natolik rozrostlé, že ztráta přátel na nejvyšších místech nehrála roli. Navzdory tomu se hlava rodiny pokoušela do politiky vrátit a v letech 2008-12, působil Binod Chaudhary jako člen ústavodárného shromáždění a parlamentu Nepálu.

Nudle, pivo a hotely

Aktivity firem nepálského obchodníka dnes směřují hlavně do Indie a Pákistánu. Jednou z nejprestižnějších a nejbohatších firem patřících pod Chaudhary Group je CG Hotels Group. Společně s Taj Hotels Resorts provozuje síť luxusních hotelů v celém regionu. K nejvýnosnějším patří byznys skupiny v potravinářství. Chaudharyho firma vyrábí populární instantní nudle Wai Wai.

bitcoin školení listopad 24

Nepál má Chaudhary zcela pod palcem. Vlastní totiž nejvýznamnější bankovní dům Nabil Bank. Mimo zemi pak vlastní pivovar, nebo skupinu telekomunikačních, stavebních a elektrotechnických firem. Celý moloch zaměstnává šest tisíc lidí a vlastní aktiva třeba na Srí Lance, v Bangladéši a ve Rwandě. Rodina rovněž významně podporuje charitativní projekty v rodné zemi. Financuje sociální bydlení, školství a umění.


Čtěte také: Turismus v Nepálu klesl kvůli otřesům o třetinu. Zpět se vrací pomalu

  • Našli jste v článku chybu?