Menu Zavřít

5 spekulací, co by přinesl Brexit

22. 6. 2016
Autor: čtk

Přečtěte si pět teorií, kterými se příznivci a odpůrci Brexitu na veřejnosti ohánějí nejčastěji.

Termín britského referenda o setrvání země v Evropské unii se blíží. Zároveň s tím přibývá spekulací o případných dopadech britského odchodu.

1. Brexit oslabí libru jen na chvíli

Experti se shodují na tom, že šok z britského odchodu může mít pro evropské země a jejich ekonomiku drtivé důsledky. Jedním z nich by mělo být okamžité oslabení britské národní měny.

Finančníci investiční banky Barclays to tak černě nevidí. Podle nich by euro oproti libře mělo posílit jen na přechodnou dobu související s nejistotou před blížícím se referendem.

Do konce roku by libra měla euro opět předehnat a to především v kurzu k dolaru. Nejvíce by tak na britském odchodu ztratilo právě euro.

2. Brexit poškodí německé a francouzské firmy

Všechny ekonomické ukazatele v Evropě se k možnosti odchodu Británie z EU staví negativně. Podle analýz investiční společnosti Morgan Stanley by brexit srazil hodnotu evropských akcií již během prvního půl roku o patnáct procent.

Goldman Sachs zase tvrdí, že kromě britských by měly být nejvíce zasaženy především německé a francouzské firmy. Právě pro ně by podle Goldmanu ekonomický důsledek brexitu snesl srovnání i se snížením růstu a výkonnosti čínské ekonomiky.

3. Británie opustí EU, Skotsko opustí Británii

Ztrátou Skotska Britům, kteří by v červnovém referendu chtěli hlasovat pro odchod, hrozí John Major a Tony Blair, dva bývalí premiéři.

Obyvatelé Skotska sice v roce 2014 v referendu vyjádřili, že Spojené království prozatím opouštět nechtějí. Zároveň ale Skotsko dříve jednoznačně deklarovalo, že setrvání v Unii je pro ně prioritou.

Podle skotské ministerské předsedkyně Nicoly Sturgeonové by v případě brexitu v zemi vznikl velký tlak, na to si referendum o nezávislosti sjet znovu.

4. Brexit zvýší ceny britských hypoték

David Cameron se řadí mezi stoupence toho, aby Británie v EU zůstala. Podle Camerona by nejistota na trzích v případě odchodu vedla ke zpřísnění platebních podmínek a úroků z hypoték.

Cena průměrné hypotéky by mohla stoupnout až o jeden tisíc liber ročně (v přepočtu zhruba 34 tisíc korun).

V situaci, kdy se 37 procent Britů domnívá, že nikdy nebudou bydlet ve vlastním, může být horší dostupnost hypoték mocným strašákem.

5. Bydlení bude levnější

Ačkoliv hypoteční úvěry budou stoupat, ceny na realitním trhu v Británii se v případě brexitu mohou vydat zcela opačným směrem.

Podle agentury Fitch, jednoho z předních britských odhadců realit, by ceny nemovitostí v důsledku recese a nižšího objemu zahraničních investic mohly klesnout o 25 procent.

Podobný názor má i první státní tajemník za konzervativce George Osborne. Podle něj by nemovitosti mohly být v roce 2018 až o osmnáct procent levnější. V souvislosti s celkovou recesí a tím, že britské domácnosti budou mít o 4,300 liber ročně (151 600 korun) nižší příjem, to však podle Osborna nebude žádná výhra.

bitcoin_skoleni


Přečtěte si komentář Miroslava Zámečníka k britskému referendu:

Emocionální rozhodování s ekonomickými dopady

  • Našli jste v článku chybu?