Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v úterý vyškrtla ruskou antivirovou společnost Kaspersky Lab ze dvou seznamů prodejců, které mohou využívat vládní agentury USA k nákupu technologických zařízení. Důvodem jsou obavy, že by Kreml tuto cestu mohl využít, kdyby chtěl proniknout do amerických počítačových sítí. Společnost namítá, že více než jednou žádala o schůzku s vládními představiteli a nabízela "zodpovědět všechny otázky" před Kongresem. Informovala o tom agentura Reuters.
Tento krok představuje reálnou odezvu na delší dobu rostoucí podezření zákonodárců a výzvědných služeb, že společnost Kaspersky Lab může být až příliš úzce napojena na ruské nepřátelské výzvědné služby, které jsou obviňovány z kybernetických útoků na Spojené státy. Po důkladné úvaze byly produkty ruské společnosti vyškrtnuty ze seznamů možných dodavatelů IT služeb a digitálních fotografických zařízení, uvedla v prohlášení mluvčí vládního úřadu GSA (General Services Administration).
„Prioritou GSA je zajistit integritu a bezpečnost systémů a sítí americké vlády,“ sdělila mluvčí.
Vládní agentury budou i nadále moci používat produkty firmy Kaspersky zakoupené mimo proces zadávání zakázek GSA.
Antivirový software Kaspersky je populární nejen v USA, ale po celém světě. Firma patří už celá desetiletí ke světové špičce v oboru kybernetické bezpečnosti.
Cesta Esetu k miliardám: zlom přinesla expanze do USA
Ve svém prohlášení dnes podnik uvedl, že od GSA ani žádného jiného amerického vládního úřadu neobdržela žádnou aktualizaci svého statusu dodavatele. „Společnost Kaspersky Lab nemá žádné vazby na žádnou vládu. S kybernetickou špionáží žádné vládě na světě nikdy nepomohla a ani nepomůže,“ uvádí se v prohlášení společnosti. Ta uvedla, že se ocitla jako pěšák uprostřed geopolitického boje.
Vyškrtnutí ze seznamu bylo provedeno ve stejný den, kdy televize ABC News uvedla, že Trumpova administrativa zvažuje zavedení širšího zákazu, který by vládním agenturám bránil antivirový software Kapersky používat.
Výbor Senátu pro ozbrojené síly schválil v červnu návrh zákona o výdajích na obranu, který zakazuje využívat produkty Kaspersky v armádě. V květnu představitelé amerických výzvědných služeb ve slyšení před příslušným senátním výborem potvrdili, že přezkoumávají používání softwaru této firmy v Trumpově administrativě. Zákonodárci projevili obavy, že Moskva mohla tyto produkty zneužít k útokům na americkou počítačovou síť, a poukázali zejména na zvláště citlivou záležitost ovlivnění prezidentských voleb. Rusko obvinění popírá.
Přečtěte si také: