Úderná skupina amerických lodí, které se blíží ke Korejskému poloostrovu dnes vyvolala ostrou reakci severokorejského režimu. Komunistické vedení země prostřednictvím státních médií pohrozilo, že jakékoli silové projevy americké armády v oblasti vyvolají jaderný útok proti Spojeným státům.
Vedení amerického námořnictva o víkendu vyslalo ke korejským břehům letadlovou loď Carl Vinson doprovázenou dalšími údernými plavidly, která mají podle vojenských expertů odradit severokorejského vůdce Kim Čong-una od raketových zkoušek.
KLDR dnes jako v řadě předchozích případů Spojeným státům pohrozila odvetou. „Naše silná revoluční armáda bedlivě sleduje každý krok nepřátelských elementů a náš jaderný pohled je zaměřen nejen na invazní základny USA v Jižní Koreji a na jeviště pacifických operací, ale také na americkou pevninu,“ napsal jeden z oficiálních severokorejský listů, z něhož cituje Reuters.
North Korea is looking for trouble. If China decides to help, that would be great. If not, we will solve the problem without them! U.S.A.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 11. dubna 2017
Spojené státy chtějí podle některých analytiků využít efektu překvapivého úderu v Sýrii, k němuž sáhly minulý týden, a přesvědčit nepřátelské režimy, že jsou pod novým prezidentem Donaldem Trumpem připraveny k silovějším řešením než za jeho předchůdce Baracka Obamy. V nevypočitatelné Severní Koreji disponující jadernými zbraněmi však podle expertů nelze očekávat podobně rázný přístup jako v případě Sýrie, kterou zmítá vleklý konflikt.
I explained to the President of China that a trade deal with the U.S. will be far better for them if they solve the North Korean problem!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 11. dubna 2017
Připomeňte si útok z minulého týdne:
Americká letadlová loď s 60 letouny a 5000 členy posádky míří do konfliktní oblasti v doprovodu dvou torpédoborců a jednoho křižníku vybavených balistickými střelami a dalších bojových plavidel. Podle zdrojů z amerického námořnictva bude na cestě nejméně týden. Dá se proto předpokládat, že k jihokorejským břehům dorazí až po sobotních oslavách nedožitých narozenin zakladatele severokorejské diktatury Kim Ir-sena, při jejich příležitosti režim tradičně sahá k ukázce své ničivé techniky.
Čtěte o tom, jak útok na Sýrii prospěl výrobcům zbraní:
Útok na Sýrii zvýšil hodnotu výrobce Tomahawků o miliardu dolarů
Jižní Korea a Japonsko, které jsou hlavními americkými spojenci v oblasti, se obávají možného jaderného testu, který by mohl přijít nejen v souvislosti s těmito oslavami. „Je možné, že Sever zvažuje větší provokace, jako je jaderná zkouška načasovaná k různým výročím včetně zasedání Nejvyššího lidového shromáždění,“ řekl prozatímní jihokorejský prezident Hwang Kjo-an s odkazem na zasedání sboru nejvýznamnějších politických figur v zemi, jemuž předsedá vůdce Kim.
Jihokorejská armáda proto dostala rozkaz zesílit monitoring aktivit svého severního souseda a o všech zjištěních komunikovat s americkými kolegy.
Dále čtěte: