Menu Zavřít

Babiš navrhne zdanit korunové dluhopisy. Podle Sobotky tím kapituloval

12. 2. 2017
Autor: ČTK

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhne, aby byly zdaňovány výnosy z korunových dluhopisů vydaných v době, kdy dani nepodléhaly. Změna by měla platit od příštího roku. Obligace tehdy vydala i skupina Agrofert, koupil je Babiš, jemuž koncern patřil. Korunové dluhopisy vydávaly i jiné společnosti.

Podle europoslance za TOP 09 a někdejšího viceguvernéra České národní banky Luďka Niedermayera by finanční správa měla prověřit, zda nešlo jen o daňovou optimalizaci. Babiš v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize takový postup podpořil.

„Andrej Babiš otočil o 180 stupňů, kapituloval, a tím fakticky přiznal, že to, co udělal s korunovými dluhopisy, byla neobhajitelná snaha obrat stát na daních,“ uvedl v reakci na Babišovo televizní vystoupení premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Zdanění výnosů z korunových dluhopisů chce Babiš ve Sněmovně připojit k novele zákona poslanců z opozičního klubu TOP 09 a Starostů, která zvyšuje daňové úlevy zejména pro dárce krve. „Zákon jsem nevyužil,“ zopakoval Babiš k nákupu desetiletých dluhopisů s šestiprocentním úrokem, které Agrofert vydal v prosinci 2012. Babiš je má v objemu zhruba za 1,5 miliardy korun.


Přečtěte si, co si o Babišových dluhopisech myslí Pavel Páral:

Babišův smrádek

 Páral

„Moje firma vydala dluhopisy, aby zajistila financování, a strůjcem toho byl pan (předseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav) Kalousek,“ prohlásil Babiš. Uvedl taky, že transakci na základě anonymního oznámení z Německa prověřuje policie. Z výnosů z takových obligací se nehradí 15procentní daň. Navíc společnosti, které dluhopisy vydávají, si náklady na úroky standardně odečítají od základu daně.

Podle Niedermayera tak Agrofert ročně nemusel odvést zhruba 17 milionů korun. Zákon mu to umožňuje, musí ale prokázat, že peníze z dluhopisů potřebuje na svůj rozvoj.

Možnost vydávání nedaněných korunových dluhopisů byla zavedena už v první polovině 90. let minulého století, Kalousek ji jako ministr financí využil u státních dluhopisů pro obyvatele. Potom je začaly emitovat i firmy. Kalousek na twitteru uvedl, že státní dluhopisy pro domácnosti má 73 tisíc investorů.

Babiš podotkl, že existovaly i firmy, které vydávaly obligace s úrokem 18 procent. Nedaněné korunové dluhopisy skončily změnou zákona s rokem 2013.

Niedermayer poznamenal, že finanční správa by měla okolnosti vydávání firemních nedaněných korunových dluhopisů prověřit. Měla by podle něho posuzovat, zda společnost peníze skutečně potřebovala, výši úroku, i to, kdo je kupoval, a v případě pochyb daň doměřit. V konečné instanci by potom mohl transakce posuzovat soud. Babiš uvedl, že prošetřeny budou. Finanční správa spadá pod ministerstvo financí, má ale působit nezávisle.

Babiš uvedl, že jeho daňové výhody z dluhopisů budou do konce letošního roku činit 52 milionů korun. Řekl, že je pošle na dobročinné účely. „Pro mě 52 milionů korun nehraje roli,“ prohlásil.

MM25_AI

Ministr financí čelí kromě daňové optimalizace i podezření, že na nákup dluhopisů neměl dost peněz. Dnes uvedl, že do konce března zveřejní audit i potvrzení banky, že se jednalo o jeho peníze.

Dále čtěte:

Babiš důkladně oje*al český stát, pustil se Sobotka do šéfa ANO

Babiš převedl akcie Agrofertu a SynBiolu do svěřenských fondů

Babiš žádá tresty pro autory reportáže o dluhopisech

Sobotka vyzval Babiše, ať objasní své příjmy. Zveřejnil jsem všechny, brání se šéf ANO


  • Našli jste v článku chybu?