Finanční úřady nebudou plošně provádět daňové kontroly kvůli nezdanění výnosů z korunových dluhopisů. V dopisu, na který upozornil Deník, to napsal ministr financí Andrej Babiš (ANO) premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Reagoval tak na dřívější Sobotkův dopis, v němž premiér Babiše minulý týden vyzval, aby uvedl, zda dluhopisy prověřila Finanční správa. Sobotka považuje ministrovu odpověď za příliš obecnou.
Babiš nakoupil v roce 2013 dluhopisy své tehdejší společnosti Agrofert za 1,482 miliardy korun se šestiprocentním úrokem, které holding vydal v prosinci 2012. Nedaněné korunové dluhopisy skončily změnou zákona s rokem 2013. Sobotka se ve svém dopise Babiše ptal, jestli se Finanční správa zabývala případy emise a nákupu korunových dluhopisů. „Došlo už v některých případech k doměření daně, případně kdy k tomu dojde?“ napsal premiér.
Babiš napsal, že Finanční správa již v minulosti dospěla k závěru, že vydání korunových dluhopisů nikdy žádný právní předpis nezakazoval a nezdanění úrokového výnosu „nelze bez dalších aspektů hodnotit jako nezákonné“. „Nelze předjímat, že všichni emitenti korunových dluhopisů a jejich stávající držitelé se dopustili nezákonné daňové optimalizace,“ napsal Babiš.
Sobotka chce odpovědi po daňové správě |
---|
Premiér Bohuslav Sobotka bude požadovat vysvětlení otázek kolem zdanění korunových dluhopisů po daňové správě. Novinářům řekl, že odpověď Andreje Babiše má za nedostatečnou. O schůzce s vedením daňové správy hovořit nechtěl. „Ty informace mi nedávají dostatečnou záruku, že daňová správa k té věci skutečně přistupovala odpovědným způsobem,“ uvedl Sobotka. Dodal, že v dopise Babiš mimo jiné kritizuje svou bývalou náměstkyni odpovědnou za daňovou oblast, což nastoluje otázku, jakým způsobem daňová správa funguje a fungovala. Sobotka zopakoval, že není jasné, zda prostřednictvím korunovým dluhopisů nebyly kráceny daně a zda firmy si nepůjčovaly u vlastníků za nevýhodných podmínek. „Chci jasný signál, jestli to bylo v pořádku, nebo jestli to v pořádku nebylo. Pokud to v pořádku nebylo, tak jak daňová správa bude postupovat,“ uvedl premiér. Jedině daňová správa se podle něj může autoritativně vyjádřit. |
Dalším důvodem, proč by měla daňová správa historii dluhopisů zkontrolovat, podle Sobotky je, že Babiš nyní navrhuje dluhopisy zdanit. „Musí se říct, jestli to dříve bylo legální,“ konstatoval.
„Nemusíte mít obavy z nečinnosti finanční správy k nekalým daňovým praktikám ani z poklesu daňového inkasa na dani z příjmů,“ napsal ministr. Uvedl přitom, že neshledává jako nezbytné provádět kvůli korunovým dluhopisům plošné daňové kontroly.
Premiér také žádal, aby ministr financí zhodnotil situaci, kdy firma vydá korunové dluhopisy a jako jediný je nakoupí její majitel. „Nejedná se o podezřelé jednání s cílem obejít placení daně?“ uvedl v dopise Sobotka.
Přečtěte si: 14 důvodů, proč by Andrej Babiš neměl být ministrem financí
I v tomto případě Babiš odepsal pouze, že takový postup není nezákonný. „Žádné právní předpisy neupravují, kdo může dluhopisy nakoupit, ani nezakazují, aby dluhopisy nakoupil od své společnosti společník nebo jinak spojená osoba. Dluhopis se chová jako půjčka. Není výjimečné, že společnosti poskytne půjčku společník ze svých vlastních zdrojů,“ napsal. Tato situace je podle něj standardní už od roku 1993 a finanční správa podobné případy kontroluje.
Konkrétně k vlastnímu nákupu dluhopisů Agrofertu se Babiš nevyjádřil. V dopisu ale zopakoval, že situaci kolem korunových dluhopisů chce řešit zákonem, který by tyto dluhopisy zdanil v případě, že vlastník dluhopisu a emitent byli v době vydání nebo nabití cenného papíru spojenými osobami.
Přečtěte si, co říká na Babišovy dluhopisy komentátor Eura Pavel Páral: Babišův smrádek
Babiš v dopise také Sobotku vyzval, aby pověřil civilní rozvědku prověřením možné korupce v souvislosti se stanovením výše základu pro vyměření zdravotního a sociálního pojištění OSVČ či superhrubé mzdy. Podle ministra jsou to případy „nesystémového ohýbání daňového základu“ ze strany některých ministrů financí. Babiš také žádá premiéra o vysvětlení okolností privatizace těžební firmy OKD. Sobotka byl ministrem financí ve vládě Stanislava Grose, která v roce 2004 schválila prodej menšinového státního podílu v OKD.
Přečtěte si také: