Menu Zavřít

Bezpečnostní agentura bez licence? Za půl milionu, navrhuje vláda

25. 5. 2016
Autor: archiv

Pochybné podnikání bezpečnostních agentur skončí. Poprvé od roku 1989 dostane tento obor vlastní pravidla a zákon. Poslanci ho nyní projednávají ve druhém čtení a až začnou přísná opatření platit, řada firem bude muset pravděpodobně skončit.

V oboru pracuje na 46 tisíc lidí. Ministr vnitra Milan Chovanec novelu hájí mimo jiné proto, že povede „k vytěsnění nespolehlivých podnikatelů v tomto oboru“. Jak se ale konkrétně zákon projeví, zatím nemá ministerstvo zjištěné.

Přísné úpravy nahrávají velkým etablovaným agenturám, které už na trhu dlouhodobě působí. Lépe překonají nové překážky, jako je například povinné získání licence a s ní spojené prověřování tajných služeb. Přesto jejich šéfové upozorňují na změny, kterými by měl vládní návrh ještě projít.

Licence budou moci dostat jen firmy, jejichž statutární zástupci nemají dluhy nebo se v posledních pěti letech ve své profesi na vedoucí pozici nedopustili prohřešků. I když budou ale bezpečnostní agentury podmínky splňovat, nebudou mít vyhráno. Ministerstvo vnitra jim nemusí licenci udělit, pokud usoudí, například na základě informací tajných služeb, že by ohrožovaly bezpečnost státu, veřejný pořádek či majetek. A když informace zjistí po vydání licence, může její činnost pozastavit a agentura nebude moci podnikat.

„Toto ustanovení považujeme za jedno z mála, které je nutno doformulovat, aby podmínky pro udělení licence byly jednoznačné a zároveň, aby se mohl subjekt, kterému licence bude odmítnuta, reálně bránit v rámci řádného správního řízení, obává se dopadu zákona Jan Peroutka, ředitel obchodu a technologií bezpečnostní agentury Securitas.

Čtěte o kauze dredaře z Jihlavy:

Občanku, nebo život!

ilustrační foto

Návrh zákona počítá se zavedením dvouletého přechodného období, v němž budou muset bezpečnostní firmy licence získat. Na vnitru má kvůli tomu vzniknout pracoviště se zhruba 40 zaměstnanci. Jeho zřízení by mělo v prvním roce vyjít na 30 milionů korun a v dalších letech bude zajištění nové agendy stát kolem 20 milionů ročně.

Agenturám budou nově hrozit i pokuty. Ty nejvyšší dosáhnou půl milionu korun a firmy je dostanou za podnikání bez licence nebo s nepravdivými údaji v licenci. Za porušování povinností navrhuje vláda stotisícovou sankci, padesát tisíc pak bude hrozit těm firmám, které začnou podnikat před uzavřením povinného pojištění nebo bude mít zaměstnance, kteří nesplňují nové podmínky. Patří mezi ně například bezúhonnost nebo odborná způsobilost. „Domníváme se, že je třeba v oblasti sankcí provést technickou úpravu tak, aby byla diference mezi závažností jednotlivých přestupků a zároveň, aby bylo určeno období, za které lze přestupky sčítat,“ navrhuje Jan Peroutka.

Předloha se bude vedle bezpečnostních agentur vztahovat například i na soukromé detektivy. Ve Sněmovně se již chystá návrh, jak podmínky pro jejich činnost ještě zpřísnit. „Činnost soukromého detektiva představuje závažný zásah do občanských práv,“ uvedl Daniel Korte (TOP 09). V zákoně naopak vyzdvihl například povinnost mlčenlivosti a povinné pojištění odpovědnosti.


O politice a plánech zákonodárců v ČR čtěte dále:

bitcoin_skoleni

Protikuřácký zákon neprošel o osm hlasů

Babišův bratr byl zproštěn obžaloby z podvodu na ČEZ

  • Našli jste v článku chybu?