Menu Zavřít

Brexit nezastaví vývoj EU, shodl se Zaorálek s ministry V4

27. 6. 2016
Autor: ČTK

Odchod Británie nezastaví vývoj Evropské unie, řekl dnes český ministr zahraniční Lubomír Zaorálek (ČSSD) po jednání s kolegy z visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Maďarsko a Polsko) a šéfy francouzské a německé diplomacie v Praze. Špatnou odpovědí na situaci po britském referendu o vystoupení z unie by byla překotná integrace i dělání, že se nic nestalo, dodal.

Ministři se podle Zaorálka shodli, že řešení důsledků referenda musejí evropské země hledat společně. Klíčovou je podle účastníků schůzky v pražském Černínském paláci vytvoření nového vztahu s Británií. „Máme zájem, aby ten vztah byl kvalitní, abychom se v němu chovali jako přátelé, kteří se navzájem potřebují,“ řekl. „Nezáleží to ale jen na nás, ale i na Británii,“ dodal.

Druhou klíčovou oblastí je budoucnost zbývajících států v EU. „Jsme přesvědčeni, že musíme začít debatovat, co to (brexit) znamená pro EU a jakou unii do budoucna chceme,“ řekl. Šestice šéfů diplomacií se podle něj shodla, že tato debata se musí vést v platformě všech 27 států a mají ji vést jejich lídři. V červenci by se měli na návrh slovenského ministra Miroslava Lajčáka sejít všichni ministři zahraničí.

MM25_AI

„Rozhodnutí Britů je věc vážná, které litujeme, na druhé straně je to něco, co nemůže zastavit a nezastaví další vývoj Evropské unie,“ uvedl Zaorálek. Vyjádřil přesvědčení, že členské státy ke svému životu projekt EU nutně potřebují. „Jsme připraveni udělat všechno pro to, aby tento projekt pokračoval i nadále,“ uvedl.

Špatnou odpovědí na aktuální situaci by podle něj bylo rychle a překotně se dál integrovat či tvářit se, že se nic nestalo. „Jsme připraveni pokračovat v integraci EU tam, kde to naléhavě všichni potřebujeme a jsme schopni to vysvětlit lidem,“ řekl Zaorálek. EU by se měla soustředit na projekty, které mají praktické dopady na život lidí, dodal.


O brexitu čtěte dále:

Británii ovládla kocovina a zmatek, EU tlačí na rychlý odchod

Juncker chce po brexitu rozšířit eurozónu

Hlavní příčiny brexitu: euroskepticismus a emoce

  • Našli jste v článku chybu?