Menu Zavřít

Británie má premiérku, Camerona nahradila Mayová

13. 7. 2016
Autor: ČTK

Do čela britské vlády dnes nastoupila Theresa Mayová, která je po Margaret Thatcherové druhou ženou v tomto úřadu v dějinách Británie. Funkcí ji večer pověřila královna Alžběta II.

Mayová nahradila Davida Camerona, který odstoupil, poté co se Britové rozhodli v červnovém referendu pro odchod z EU (brexit). V plebiscitu, který sám vyhlásil, Cameron vedl kampaň za setrvání v unii.

Mayová v prvním projevu před sídlem ministerských předsedů na Downing Street řekla, že hodlá vést vládu ve stejném duchu jako Cameron. Více se ale chce zaměřit na sociální otázky a spravedlnost pro všechny občany.

Euroskeptička Mayová, která ale v kampani byla pro setrvání v EU, bude mít za hlavní úkol uskutečnit co nejméně bolestivý odchod Británie z EU a dohodnout s evropskými partnery nové vzájemně uspokojivé vztahy pro další spolupráci. Tato jednání budou složitá a potrvají asi dva roky. Půjde v nich i o další osud občanů z jiných zemí EU, kteří žijí v Británii, a Britů žijících jinde v unii.

Jednání musí podle unijní smlouvy začít z iniciativy Londýna, přičemž Mayová již dříve uvedla, že je zahájí asi až příští rok, aby měla čas se na rozhovory řádně připravit. Prodlužuje se tak období nejistoty v Británii a jinde v Evropě, které se odráží především na finančních trzích a v ekonomice.

Česká vláda vítá, že jmenováním Mayové se zkrátilo období vládní nejistoty, které trvalo od referenda, uvedl v prohlášení zaslaném ČTK premiér Bohuslav Sobotka. Věří, že Mayová brzy ohlásí odchod Británie z Evropské unie a budou tak moct být zahájena věcná jednání.

Také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker reagoval na jmenování Mayové výzvou, aby jednání s EU zahájila brzy. Předseda Evropské rady Donald Tusk věří v úspěšnou spolupráci s novou premiérkou.


Jaký bude mít Mayová kabinet? Čtěte:

Lídr brexitu Boris Johnson povede britskou diplomacii


V prvé řadě nová britská premiérka jmenuje nový kabinet, k čemuž podle agentury Reuters přistoupí brzy po svém jmenování. Podle deníku The Guardian premiérka přitom zohlední, kdo byl z dosavadních ministrů pro brexit a kdo proti němu. Také chce mít ve vládě více žen, což podle listu může ohrozit některé Cameronovy „staré chráněnce“.

Při formování vlády bude Mayová muset mít podle komentářů také na paměti, že slíbila obnovit jednotu uvnitř Konzervativní strany, kterou vážně narušila tvrdá kampaň před referendem. Bude se snažit sjednotit i rozdělené obyvatelstvo. Zatímco někteří Britové slaví brexit, jiní neskrývají své rozčarování, nespokojenost a strach z budoucnosti. Mnoho občanů podle Reuters má zlost na politické elity.

Původně se očekávalo, že nový premiér se ujme funkce až na podzim. Dosavadní ministryně vnitra Mayová se totiž o předsednictví Konzervativní strany a tím i o premiérský post ucházela spolu s náměstkyní ministryně energetiky Andreou Leadsomovou. Výsledek vnitrostranických voleb měl být znám v září. Leadsomová se ale v pondělí překvapivě ze souboje stáhla a Mayová zvítězila bez dalšího boje.

MM25_AI

Britské královně Ažbětě II., která je na trůnu od roku 1952, sloužil už tucet premiérů, Theresa Mayová bude tedy třináctým šéfem vlády za panování Alžběty II. Prvním byl Winston Churchill, kterého Alžběta II. sama nejmenovala, neboť se stal premiérem v říjnu 1951. Mezi tuctem ministerských předsedů, kteří sloužili Alžbětě, byla i jedna další žena - Margaret Thatcherová, jež řídila britskou vládu od května 1979 do listopadu 1990.

Theresa Mayová (59)
Od května 2010 byla ministryní vnitra, ve funkci zůstala i po loňských volbách. Hned první měsíc ve funkci prošla po střelbě v hrabství Cumbria, při které zahynulo 13 lidí, první vážnou zatěžkávací zkouškou. V srpnu 2011 musela čelit nejhoršímu pouličnímu násilí od 80. let v Londýně a v uplynulých letech se potýkala převážně s migrační krizí. Na jednáních vždy hájila politiku své vlády, která byla proti rozdělení uprchlíků do zemí unie podle kvót. Kritiku unijních představitelů loni vyvolaly její výroky, že běženci zachycení na moři by měli být vraceni zpět i proti své vůli.
Byla pro členství v EU, ale držela se stranou kampaně. Nyní opakovaně prohlásila, že výsledek plebiscitu je jasný a že brexit je nevyhnutelný. Rovněž odmítla výzvy k uspořádání nového referenda. Její spolupracovník Chris Grayling uvedl, že Mayová nehodlá se zahájením výstupových rozhovorů s Evropskou unií spěchat, nejprve se na ně chce připravit.
Podle ministra obrany Michaela Fallona nechce Mayová vypsat předčasné volby a hodlá pokračovat ve vládě konzervativců až do řádných voleb, které budou v roce 2020.
Prohlásila také, že Británie musí snížit imigraci, ale stanovovat pro to nějaká časová vymezení by nebylo prospěšné.
Narodila se 1. října 1956 ve městě Eastbourne v hrabství Východní Sussex na jihovýchodě Anglie. V Oxfordu vystudovala geografii a v 70. a 80. letech pracovala ve finančnictví, například v centrální bance. V letech 1986 až 1994 byla členkou městské rady v jednom z londýnských obvodů.
V roce 1997 byla zvolena do parlamentu, v letech 2002 až 2003 byla jako první žena v historii výkonnou předsedkyní Konzervativní strany. Byla členkou několika stínových vlád konzervativců a v květnu 2010 se stala ministryní vnitra a pro záležitosti žen a rovné příležitosti. Od roku 2012 byla už jen ministryní vnitra. Při nástupu do funkce ji britský tisk častoval přívlastky jako vyrovnaná nebo bystrá.
Mayová, kterou 11. července vedení Konzervativní strany formálně prohlásilo za svou novou předsedkyni, se stane po Margaret Thatcherové druhou premiérkou v dějinách Británie.
Na veřejnosti se prezentuje podobným stylem oblékání jako Thatcherová, potrpí si však na extravagantní obuv.
Mayová je od roku 1980 vdaná, děti nemá.

Přečtěte si komentář Vladana Gallistla:

Brexit odhalil bídu britské politiky

Vladan Gallistl


  • Našli jste v článku chybu?