Menu Zavřít

Češi i Slováci si připomínají 49 let od ruské invaze

21. 8. 2017
Autor: wikimedia

Česko si připomnělo 49 let od ruské invaze ze srpna 1968. Pietní akce se konaly na několika místech. Pamětníci vpádu vojsk Varšavské smlouvy se shromáždili před Českým rozhlasem v Praze. Oběti tehdejších událostí si lidé připomněli také na pražském Václavském náměstí a v Brně. Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) zdůraznil význam spolehlivých spojenců a členství v NATO. Poukázal i na zradu tehdejších elit v čele státu. Vzpomínkové akce se uskutečnily i v Bratislavě.

Vojska pěti zemí Varšavské smlouvy překročila československé státní hranice v noci z 20. na 21. srpna. Násilně tím skončil pokus o reformu tehdejšího socialistického Československa. Do konce roku 1968 si invaze vyžádala podle nových poznatků historiků 137 mrtvých, další stovky lidí byly zraněny.

Jména všech obětí z roku 1968 i zastřelených demonstrantů z prvního výročí invaze v roce 1969 dnes zazněla u sochy sv. Václava na Václavském náměstí, kde pietní shromáždění uspořádal spolek Bez komunistů.cz. Hrdinství lidí, kteří se postavili okupantům, bylo připomenuto i před budovou Českého rozhlasu. Při jeho obraně v ranních srpnových hodinách 1968 zemřelo několik Čechoslováků. Věnce u vchodu do rozhlasu položili například Hamáček nebo místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

„Připomínáme si hrdinství prostých občanů tváří v tvář okupační armádě. Připomínáme si, že svoboda není samozřejmá a může se rychle ztratit,“ řekl Hamáček. Události roku 1968 podle něj ukázaly to nejlepší, co v lidech bylo. Zároveň se ale staly obžalobou zrady a zbabělosti tehdejších elit, které stály v čele Československa. Podotkl, že krize může přijít náhle a Česko poté bude potřebovat ve svém čele lidi, kteří dohlédnou dále než jen za svůj zájem. Za tehdejší problém označil chybějící spojence a vyzdvihl proto členství České republiky v Severoatlantické alianci. Připomněl slova Johanna Wolfganga Goetha, že kdo spí v demokracii, probudí se v diktatuře. „Proto, prosím, nespěme,“ dodal.

Výročí si dnes připomněli i Slováci, mimo jiné položením věnců a shromážděním v Bratislavě. Pietní vzpomínka bez účasti politických špiček se uskutečnila v centru metropole u pamětní desky připomínající tři zastřelené na začátku vojenské invaze. Premiér Robert Fico na jiné akci řekl, že Slovensko zaplatilo velkou daň v podobě normalizace a že hodlá podporovat rozvoj svobody a demokracie na Slovensku.

Okupaci připomnělo i shromáždění v Bratislavě

Položením věnců a shromážděním si dnes připomenuli oběti ruské okupace Československa i Slováci v Bratislavě. Pietní vzpomínka bez účasti politických špiček se uskutečnila v centru metropole u pamětní desky připomínající tři zastřelené na začátku vojenské invaze v srpnu roku 1968. Premiér Robert Fico na jiné akci řekl, že Slovensko zaplatilo velkou daň v podobě normalizace a že hodlá podporovat rozvoj svobody a demokracie na Slovensku.

„Invaze do Československa se zúčastnilo 27 divizí a více než půl milionu vojáků. Každý odpor (veřejnosti) proti mnohanásobné přesile byl zbytečný. Střelba do davu si vyžádala dohromady 108 mrtvých a 500 těžce zraněných,“ řekl v projevu šéf slovenského Ústavu paměti národa Ondrej Krajňák. Instituce, jež je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů, se zabývá kromě jiného zkoumáním období nesvobody.

MM25_AI

Podle Krajňáka úkolem sovětských vojsk během následného pobytu v Československu bylo vyvolat u obyvatel strach a respekt. „Po okupaci byl zvolen nový prezident, Gustáv Husák - normalizátor. Opět se potvrdilo, že komunistická strana je nereformovatelná,“ uvedl Krajňák, jenž také připomněl čistky na vedoucích postech v úřadech a v závodech, zavedení cenzury či nařízení kontroly na církvemi.

Přečtěte si o novém zjištění historiků:

Skočil z okna a pak se oběsil. Obětí okupace přibylo


  • Našli jste v článku chybu?