Evropská komise (EK) požádala Českou republiku a další čtyři země unie, aby předložily své programy pro nakládaní s vyhořelým jaderným palivem a radioaktivním odpadem. Komise připomněla, že státy měly své programy oznámit do 23. srpna roku 2015. Česká republika podle ministerstva průmyslu a obchodu zdržení vysvětluje citlivostí a komplikovaností procesu a nutností překládat všechny podklady do dalších jazyků kvůli zainteresovanosti okolních států.
Česká strana komisi průběžně informuje o dílčích pokrocích, uvedla Lenka Kovačovská, náměstkyně pro energetiku ministra průmyslu a obchodu. Klíčové veřejné projednání záležitosti se podle ní již konalo koncem letošního června. Nyní se čeká na stanovisko ministerstva životního prostředí (MŽP).
Podle ekologických aktivistů se ale neuskutečnila o možných variantách veřejná debata a koncepce vypracovaná již v roce 2013 mezitím zastarala. Požadují proto její přepracování, které by zohlednilo i připomínky MŽP. Tlak Bruselu na urychlené předložení české koncepce by například podle ekologického Sdružení pro záchranu prostředí (Calla) proto mohl být kontraproduktivní.
Kde je jaderná energetika úspěšná?
O uran bude zájem. Jádro slaví úspěch v Číně, Indii i v Japonsku
„Dotčené členské státy mají dva měsíce na to, aby splnily své povinnosti,“ uvedla komise s tím, že pokud tak Česko, Rakousko, Chorvatsko, Itálie a Portugalsko neučiní, může se komise rozhodnout, že věc předloží evropskému soudu.
Jmenované země mají začít plnit všechny části směrnice o radioaktivním odpadu. Ta stanoví rámec pro zajištění odpovědného a bezpečného nakládání s vyhořelým jaderným palivem a radioaktivním odpadem s cílem zabránit nepřiměřenému zatížení budoucích generací.
Vyžaduje, aby členské státy přijaly vhodná vnitrostátní opatření pro zajištění vysoké úrovně bezpečnosti při nakládání s vyhořelým jaderným palivem a radioaktivním odpadem. Cílem je chránit pracovníky a obyvatelstvo před nebezpečím vyplývajícím z ionizujícího záření.
Radioaktivní odpad vzniká z výroby elektřiny v jaderných elektrárnách nebo z používání radioaktivních materiálů pro lékařské, výzkumné, průmyslové a zemědělské účely nesouvisející s výrobou elektřiny.
O energetice dále čtěte: