Menu Zavřít

Česko velmi pokročilo v boji s korupcí, chválí Rada Evropy

2. 3. 2017
Autor: Profimedia.cz

Česká republika výrazně pokročila v boji proti korupci a v úsilí o dosažení transparentnosti financování politických stran. K tomuto závěru dospěla protikorupční skupina Rady Evropy GRECO, podle níž Praha splnila devět ze 13 doporučení, jak by Česko mělo postupovat.

Nespokojenost ale trvá s nedostatečným objasněním zaměstnancům ve veřejném sektoru, že jsou všichni stíhatelní podle ustanovení trestního zákoníku, která se týkají úplatkářství.

Skupina, která vývoj v Česku průběžně hodnotí, ve své nejnovější zprávě ohledně transparentnosti politických stran ocenila, že „po dlouhém procesu byl s významnou prodlevou přijat balíček novel zákona o sdružování v politických stranách a politických hnutích a několika volebních zákonů“.

„Toto představuje významný úspěch, který směřuje k větší transparentnosti v oblasti financování politických stran v České republice,“ konstatuje GRECO s tím, že bankovní účty politických stran skýtají více informací a jsou transparentnější ohledně příjmů, výdajů nebo úvěrů. Zajištěn byl jednodušší přístup veřejnosti k výročním finančním zprávám stran a hnutí pomocí včasného zveřejnění na internetu. Totéž se vztahuje na financování volebních kampaní.


Nepřehlédněte:

Česko se ve vnímání korupce propadlo o 10 příček. Na úroveň Kypru


„Vytvoření úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí je dalším významným pozitivním krokem, který bude muset být znovu zhodnocen v okamžiku plné funkčnosti tohoto úřadu, a to pokud jde o jeho skutečnou nezávislost a efektivnost, které z velké části závisí na jeho zdrojích a prostředcích a také na jeho pravomoci ukládat sankce,“ podotýká GRECO.

Skupina opakovaně vybízí české orgány, aby vyjasnily, že všichni zaměstnanci ve veřejném sektoru spadají pod definici úplatkářství a nepřímého úplatkářství podle ustanovení trestního zákoníku. GRECO rovněž žádá Prahu, aby urychlila proces podpisu a ratifikace dodatkového protokolu k trestněprávní úmluvě o korupci.

GRECO v závěru dokumentu shrnuje, že „současná úroveň plnění doporučení již není ‚globálně neuspokojivá‘“, a vyzývá ČR, aby do konce září předložila novou zprávu o plnění zbývajících doporučení.

Podle zástupce platformy Rekonstrukce státu Nikoly Hořejše představují nová pravidla financování volebních kampaní v Česku skutečný pokrok. „Ale již nyní se kontrolu politici snaží všemožně podkopat,“ řekl Hořejš. Jako příklad uvedl nově zřízený úřad pro dohled nad hospodařením politických stran, který podle Hořejše obsazují i nekompetentní spojenci politiků.

bitcoin_skoleni

Skupina GRECO sdružuje kolem 40 států. Zřídila ji Rada Evropy v roce 1999 za účelem monitorování států v oblasti dodržování antikorupčních standardů.

Čtěte dále:

Brusel kritizuje byrokracii v Česku. Omezuje prý investice

Rada Evropy: Česko potřebuje ztížit korupci poslanců či soudců

Češi častěji považují korupci za problém, Sobotkově vládě nevěří


  • Našli jste v článku chybu?