Menu Zavřít

Česko zažalovalo Brusel. Pravidla na denaturaci lihu hrozí daňovými úniky

13. 1. 2017
Autor: Synthesia

Česká republika dnes podala k Soudnímu dvoru EU žalobu na rozhodnutí Evropské komise o změně pravidel pro denaturaci lihu. Podle ministerstva financí mohou tyto změny mimo jiné vést k daňovým únikům. Nová pravidla by měla platit od srpna, ČR podala k soudu i žádost o odklad do doby, než bude rozhodnuto o žalobě.

EU chce zavést pro země unie společnou směs pro denaturaci lihu kvůli osvobození od spotřební daně. Směs je ovšem podle ministerstva s odvoláním na expertní stanoviska slabá a snadno odstranitelná, což by mohlo vést k daňovým únikům. Denaturací se líh znehodnotí pro použití k výrobě lihovin. Nakládání s ním pak není striktně kontrolováno a je osvobozen od spotřební daně.

„I když bezprostřední zdravotní riziko po požití lihu, ze kterého byl eurodenaturant částečně nebo úplně odstraněn, nehrozí, riziko možných daňových úniků MF ČR vnímá jako vysoké,“ uvedlo ministerstvo.

FIN25

Nová regulace by měla také ve všech členských státech zrušit dosud používané národní směsi pro obecnou denaturaci lihu. „V České republice se jedná o vysoce spolehlivé a léty prověřené prostředky, z nichž ten nejpoužívanější je pro uživatele i výrazně levnější variantou, než nový eurodenaturant,“ míní ministerstvo. Směrnice byla navíc loni v říjnu podle ministerstva financí přijata v rozporu s procedurami EU. Ministerstvo zavedení takzvaného eurodenaturantu odmítalo již od zahájení oficiálních jednání, ale regulace byla nakonec schválena kvalifikovanou většinou členských států EU.

Podání žaloby podle ministerstva v žádném případě neznamená, že by Česká republika nepodporovala snahu o sjednocení metod obecné denaturace napříč EU. „Je to však možné pouze za předpokladu, že společný evropský prostředek pro obecnou denaturaci lihu zajistí, aby v Evropě nedocházelo ke zneužití lihu takto denaturovaného k nelegální výrobě lihovin či jiným nekalým praktikám,“ dodalo ministerstvo.

Čtěte dále:

Brusel zahájil právní kroky vůči Česku kvůli emisním pravidlům

Česko posílí v arbitrážích: Brusel posvětil zásahy proti solárníkům

Evropská komise vyšetřuje České dráhy za nízké ceny


  • Našli jste v článku chybu?