Menu Zavřít

Čína hrozila Česku kvůli dalajlamovi. Nechtěla, aby se scházel s politiky

20. 10. 2016
Autor: čtk

Čína v úterý pohrozila Česku zhoršením vztahů kvůli schůzkám politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Ve stejný den večer vydali nejvyšší čeští ústavní činitelé prohlášení o respektu k územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí. O zveřejnění prohlášení rozhodl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Hrad. Prohlášení kritizovali politici, univerzity či nevládní organizace.

Dalajlama se v předchozích dnech účastnil mezinárodní konference Forum 2000 v Praze. Někteří čeští politici avizovali, že se s dalajlamou setkají, a čínské ministerstvo zahraničí si proto ještě předtím pozvalo českého velvyslance v Pekingu Bedřicha Kopeckého. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová řekla serveru Aktuálně.cz, že čínská strana velvyslance vyzvala, aby se oficiální představitelé Česka s dalajlamou nesešli, v opačném případě hrozila zhoršením vztahů s Českem.

Kopecký ale Peking upozornil na to, že dalajlamova cesta je soukromá, že Česko rozlišuje soukromý a oficiální program členů vlády a k soukromému programu se české ministerstvo zahraničí nevyjadřuje. Současně podle mluvčí ujistil čínskou stranu, že Česko nemění svou politiku jedné Číny.

S dalajlamou se mimo jiné setkal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). V reakci na to pak prezident Miloš Zeman, premiér Sobotka a předsedové parlamentních komor vydali prohlášení, že by považovali za nešťastné, aby osobní aktivity některých českých politiků byly vnímány jako změna oficiální politiky Česka vůči Číně. Zároveň vyjádřili respekt k územní celistvosti Čínské lidové republiky, která dalajlamu označuje za separatistu bojujícího za nezávislost Tibetu.

O zveřejnění prohlášení rozhodl Hrad, řekl dnes novinářům premiér. Podle něj ale neobsahuje nic nového proti stanoviskům předchozích vlád. „Na tom, že to bylo zveřejněno, nevidím vůbec nic špatného,“ uvedl. Podle serveru Česká justice by bez prohlášení hrozilo, že se neuskuteční jednání čínského premiéra s českým v listopadu v Rize.

Ústavní činitelé mohou podle 15 českých nevládních organizací „servilitou“ v úterním prohlášení znevážit českou zahraniční politiku. Přijetí dalajlamy podle organizací není důvodem pro zhoršení vztahů Česka s Čínou. „Agendy podpory lidských práv a zahraničního obchodu nejsou nikterak v rozporu,“ uvádí dnešní stanovisko, pod kterým jsou podepsány třeba Amnesty International, Asociace pro mezinárodní otázky, Centrum pro studium demokracie a kultury, CEVRO, Člověk v tísni či Forum 2000.

MM25_AI

Kriticky se k prohlášení ústavních činitelů vyjadřovali i někteří politici či univerzity. Ve středu se s dalajlamou sešlo na půdě Senátu 50 zákonodárců a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek označil setkání za dobrou odpověď na prohlášení. Některé vysoké školy zase vyvěsily tibetskou vlajku. Vyvěsily ji i radnice, v jejichž čele jsou zástupci hnutí Starostové a nezávislí. Vlajky mají symbolizovat podporu uznávané duchovní autoritě, kterou dalajlama bezpochyby je, sdělil předseda hnutí Petr Gazdík.

Pražští lidovci dnes poděkovali ministru Hermanovi a dalším představitelům KDU-ČSL za to, že se sešli s dalajlamou. Hermana se zastal i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Řekl, že ekonomické vztahy s Čínou nevidí jako mimořádně dobré, a některé firmy podle něj už litují spojenectví s Čínou. Prezident Zeman ale prohlásil v rozhovoru pro televizi Prima, že Babiš není správně informován. Čínské investice v Česku dosáhly podle Zemana 50 miliard korun. V březnu Hrad uváděl, že hodnota ekonomických dohod mezi českými a čínskými společnostmi, uzavřených tehdy v Praze, letos dosáhne 95 miliard.


  • Našli jste v článku chybu?