Menu Zavřít

Číňané „omylem“ šmírovali americké uživatele Androidu

17. 11. 2016
Autor: Profimedia

Některé mobilní telefony s operačním systémem Android sbíraly v USA data svých uživatelů a posílaly je do Číny. Byly určeny pro čínský trh, hájí se firma, která do přístrojů „šmírovací“ software umístila. Problém může být globální.

Vyjádření společnosti Shanghai Adups Technology nahrává domněnce, že šmírování uživatelů mobilními telefony je v Čínské lidové republice v podstatě takovou normální záležitostí. Jak jinak si vysvětlit, že telefony s operačním systémem Android, které do Číny odesílaly citlivá data Američanů každých 72 hodin, nebyly podle čínské firmy určeny pro USA ale pro domácí trh.

S odhalením monitorovacího softwaru, který na čtveřici čínských serverů pravidelně odesílal informace o textových zprávách, geografické lokaci a výpisy telefonních hovorů z telefonů s Androidem, přišla bezpečnostní firma Kryptowire. Software Adups, který je za to odpovědný, je do některých telefonů defaultně instalován v rámci firmwaru.

Podle vyjádření svých čínských tvůrců by měl být aktivní na více než sedmi stech milionech přístrojů. Zajímavostí přitom je, že americký Google, který je za operační systém Android odpovědný, o jeho existenci vůbec nevěděl.

Přečtěte si, s čím narazil v Rusku LinkedIn:

Cenzura, nebo boj o data? LinkedIn je jen začátek

Rusové pravděpodobně zablokují sociální síť LinkedIn již tento týden. Důsledkem je nerespektování nové legislativy.

Prvním postiženým je podle webu Techrepublic americký výrobce mobilních telefonů Blu. Ten údajně evidoval až 120 tisíc infikovaných přístrojů. Adups Technology již na základě stížnosti aplikaci v jeho telefonech deaktivovala. Kromě něj by však slídilský software v USA ještě mohly obsahovat přístroje značek ZTE a Huawei, píše server Techcrunch. Problém může být ale podle webu Hackernews globální. Zmiňovaní výrobci totiž telefony prodávají ve více než 150 zemích a regionech.

Huawei se nicméně proti nařčení ohrazuje. „Bereme soukromí našich zákazníků velmi vážně a soustavně na jeho zabezpečení pracujeme. Společnost Adups Technology není na listu našich certifikovaných dodavatelů a nikdy jsme s ní nebyly v žádném obchodním vztahu,“ udává Huawei ve svém globálním stanovisku.

Přítomnost monitorovací aplikace v zařízeních je čistě záměrná. Redakci technologického časopisu Verge o tom informoval viceprezident Kryptowire Tom Karyagiannis. Software data uživatelů odesílal, aniž je o tom informoval či je vybízel k souhlasu. Nikdo zároveň není schopen zodpovědět otázku, proč se tak dělo. Jako nejpravděpodobnější vysvětlení se mohou jevit marketingové účely.


O Číně čtěte více:

Bude to oko za oko, varuje Trumpa před obchodní válkou Čína

MM25_AI

Ožívá gigantický projekt nové Hedvábné stezky. Pohltit má na bilion korun

Čína buduje svůj první plovoucí jaderný reaktor


  • Našli jste v článku chybu?