Menu Zavřít

Číně dochází ryby. Jejich lov se vymkl kontrole

17. 8. 2016
Autor: Asian Development Bank, CC BY 2.0, Flickr

Nadměrná produkce výrazně vyčerpala zásoby ryb v Číně. Uvědomila si to tamní vláda a nyní chystá opatření, která by omezila rybolov a zdroje v mořích opět navýšila.

Podle čínského ministra zemědělství Han Changfua v pobřežních vodách Východočínského moře nejsou „prakticky žádné ryby“. Jeho slova potvrzují tamní rybáři, podle kterých je lov obtížný i v jiných pobřežních vodách. „Od osmdesátých let se zdroje ryb snížily o 60 procent,“ odhaduje pro server South China Morning Post jeden z rybářů ve městě Tanmen u Jihočínského moře. V něm je podle serveru Global Times situace ještě nejlepší ze všech okrajových moří Číny. Hůře jsou na tom i Žluté a Pochajské moře.

Prázdné sítě zahánějí čínské rybáře daleko od pobřeží až do sporných vod. Například začátkem srpna protestovalo Japonsko proti 230 čínským rybářským lodím, které vpluly do sporných vod ve Východočínském moři.

Číňané loni vylovili podle oficiálních údajů 13 milionů tun mořských ryb. Ministerstvo chce toto číslo snížit na osm až devět milionů.

Han Changfu přijímá několik opatření, jak tragédii obecní pastviny v praxi zastavit. Včetně snížení počtu lodí. Některým rybářům již bylo řečeno, aby nezvětšovali své flotily, jiným dokonce aby snížili počet lodí. Dalším opatřením má být například zákaz používání sítí s příliš malými oky. Podle ministra se odvětví musí naučit sebekontrole a „postupně se zbavit zastaralých způsobů produkce, které jsou ničivé pro životní prostředí“.

Vládní opatření mají ovšem omezený účinek, domnívá se oceánolog Wang Yamin z univerzity v Shandongu. Vymáhání a státní dozor je totiž slabý a mnoho rybářů není ochotno snížit produkci, jelikož je to pro ně hlavní zdroj obživy. Před dvěma lety pobřežní stráž zabila rybáře v Jihočínském moři, který lovil ilegálně.


Nároky na sporné vody vzbuzují v Číně nenávist k západu. Čtěte:

Pryč s hamburgery, volají Číňané. Napětí krotí politici

Spratlyho ostrovy (Zdroj: Mladá fronta, archiv)

Podle oceánologa Shengli Cai z univerzity v Šanghaji je omezení rybářských lodí „rozhodně dobrým krokem, ale nedostatečným“. Rybáři mohou nařízení obejít pořízením větších lodí namísto malých. Možným řešením by bylo přeměnit rybáře na rybí farmáře.

Za problémem stojí rostoucí poptávka Číňanů. Země zkonzumuje zhruba třetinu světové produkce mořských potravin. Podle Světové banky se má spotřeba v zemi do roku 2030 ještě navýšit o třicet procent.

bitcoin_skoleni

Mnoho pobřežních oblastí Číny navíc pomáhá rybářům dotacemi na palivo, jehož spotřeba představuje kolem třetiny nákladů lovců ryb. Subvence měly umožnit rybářům zdvojnásobit jejich flotily mezi roky 2012 a 2014. Tato podpora by se dle Shengli Cai měla přeměnit na dotace rybích farem.

Podobný úbytek se odehrává také v čínských řekách. Čtyři nedůležitější druhy ryb zde podle vládních údajů nakladou ročně jednu miliardu vajíček ročně, dříve to přitom bývalo kolem třiceti miliard. V řece Jang-c’-ťiang se vyloví kolem sto tisíc tun ryb ročně, což je o čtvrtinu méně proti produkci z roku 1954. Vědci volají po desetiletém úplném zákazu rybolovu v řece.

Spotřeba masa v Číně není nízká. Čtěte:

Čínská cesta k omezení emisí? Méně masa na talíři

Krávy, ilustrační foto (Autor: Marc Dalmuder, CC BY 2.0, Flickr)

Čtěte dále:

Most přes Amur. Pomník stagnace, nebo pilíř budoucího růstu?

Brexit na moři. Pomůže odchod z EU britským rybářům?

Na ryby jako šlechtic. V Bentley Bentayga plném luxusu


  • Našli jste v článku chybu?