Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Zároveň rada nechala úrokové sazby na minimech. Režim devizových intervencí centrální banky trvá přes tři roky, zahájila jej v listopadu 2013.
Bankovní rada dnes zopakovala, že vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Na tiskové konferenci po dnešním jednání rady to řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok.
Bankovní rada také zopakovala, že případné posílení kurzu po opuštění intervenčního režimu bude tlumeno mimo jiné zajištěním kurzového rizika ze strany vývozců během trvání závazku, stejně jako uzavíráním korunových pozic finančních investorů. „ČNB bude navíc připravena intervenovat za účelem zmírnění případných kurzových výkyvů,“ uvedl Rusnok.
Inflace se podle Rusnoka zvyšuje, nadále se však nachází pod dvouprocentním cílem ČNB. K udržitelnému plnění cíle, které je podmínkou pro návrat do standardního režimu měnové politiky, dle stávající prognózy dojde počínaje polovinou příštího roku, uvedl guvernér.
Trochu netradiční obhajoba intervencí. Čtěte:
Tomáš Havránek: Kurzový závazek a past středního příjmu
„Vánoční překvapení se tak ze strany ČNB nekoná,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Navíc ČNB podle něj dostala dva předčasné vánoční dárky. Jedním je podle něho zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, neboť to vedlo ke stahování kapitálu z rozvíjejících se trhů, což zmírnilo tlak na kurz koruny, a ČNB tak nemusela v listopadu a v prosinci zatím výrazněji intervenovat. „Navíc domácí inflace výrazně zrychlila a díky zdražování v restauracích po zavedení elektronické evidenci tržeb se dá očekávat, že ceny dále porostou,“ dodal.
Přečtěte si, co ČNB tvrdí o českém bankovní sektoru:
ČNB: Bankovní sektor je odolný, při zátěžových testech obstál
Bankovní rada dnes zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako „poblíž hladiny 27 Kč/EUR“. Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 Kč za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky trhu.
Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013 kvůli obavě z deflace. Na trhu zpočátku centrální banka působila několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Další intervence provedla centrální banka loni v červenci a pokračovala v nich v dalších měsících. Podle dostupných statistik celkem do konce letošního října intervenovala v objemu zhruba 798 miliard korun.
Přečtěte si:
Intervence končí, hra o kurzy začíná
Dále čtěte: