Pro návrat k socialistickému zřízení před rokem 1989 se vyslovilo 28 procent lidí na Slovensku. Vyplývá to z průzkumu agentury Focus, který si nechala vypracovat nevládní organizace Ineko.
„Na Slovensku je poměrně velká nespokojenost se stavem demokracie. Až 40 procent lidí si myslí, že demokracie je špatná. Až 43 procent lidí si myslí, že demokracie se za posledních pět let zhoršila,“ řekl ředitel Ineko Peter Goliaš. „Lidé, kteří jsou ochotni podpořit extremismus, jsou frustrovaní. Zneužívání moci žene lidi k extremismu,“ dodal.
Čtyři pětiny respondentů uvedly, že politici nepracují ve veřejném zájmu a neřeší problémy lidí. Zhruba stejný podíl z 1020 oslovených respondentů si stěžoval, že nehospodárné nakládání s majetkem státu není trestáno. Oslovení také tvrdili, že lidé si nejsou rovni před zákonem a že vymahatelnost práva je slabá.
Slováci si kazí předsednictví EU. Čtěte více: Slovenská hvězdná pěchota pohřbila své předsednictví EU |
Nejmenší spokojenost se současným stavem vyslovili sympatizanti krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) předsedy Banskobystrického kraje Mariana Kotleby, která v letošních volbách dostala osm procent hlasů a poprvé získala křesla ve slovenské sněmovně.
Zhruba třetina (35 procent) obyvatel pětimilionového Slovenska připouští vystoupení země z EU, které prosazuje LSNS a která sbírá podpisy za vypsání referenda o této otázce. Naopak pozitivně stav a vývoj demokracie na Slovensku hodnotí zejména voliči dvou vládních stran, a to Směru-sociální demokracie premiéra Roberta Fica a Slovenské národní strany.
Čtěte také:
Kiska junior: Všude to vede nějaký Andrej
Kiska: Politici si nemají zahrávat s ohněm a sahat po populismu