Menu Zavřít

Dluhy a prostituce. V Česku se „daří“ modernímu otroctví

31. 5. 2016
Autor: ČTK

Česká republika a Slovensko patří v rámci Evropské unie k zemím s vysokým stupněm takzvaného moderního otroctví. Vyplývá to ze zprávy londýnské nadace Walk Free Foundation (WFF). Ve světě se podle ní nucená práce týká celkem 45,8 milionu lidí, což je o 28 procent více, než se dosud předpokládalo. Z toho více než polovina připadá na pět zemí - Indii, která drží prvenství, a dále Čínu, Pákistán, Bangladéš a Uzbekistán.

V moderním otroctví žijí lidé, kteří se do své situace podle autorů zprávy dostali například kvůli dluhům, pašování lidí, vynucenému sňatku či sexuálnímu využívání pro komerční účely.

Prvenství v absolutních číslech sice drží Indie, kde žije v moderním otroctví 18,35 milionu lidí, ale v poměru na počet obyvatel vede Severní Korea. V této asijské zemi je podle WFF zotročeno 4,37 procenta populace. Po KLDR následuje Uzbekistán a Kambodža.

V Evropě je na tom nejhůře Makedonie (0,64 procenta), následovaná Tureckem, Polskem, Bosnou a Hercegovinou, Rumunskem, Řeckem a Českou republikou (0,404 procenta populace). Na Slovensku žije v moderním otroctví 0,228 procenta obyvatel.

Nejlépe si v Evropě vede Lucembursko, Irsko a Norsko. To jsou země, kde je míra moderního otroctví nejnižší.

Studie se zabývá problematikou moderního otroctví ve 167 zemích světa. Zkoumá úroveň zranitelnosti k zotročování či vládní politiky na potlačení otroctví.

Víte, proč jsou Polsko a Pobaltí úspěšnější než Česko?

Proč nedoháníme Západ a místo toho nás dohání Východ

ilustrační foto

Čtěte dále:

Čínu táhnou dluhy ke dnu, potřebuje masivní pomoc

bitcoin školení listopad 24

Česká ekonomika i letos silně roste přes tři procenta

Jakou má „životnost“ prostitutka? Průměrně sedm let

  • Našli jste v článku chybu?