Vyjednávači EU a Británie se dnes v Bruselu sešli ke druhému kolu jednání o brexitu. Spolu se svými týmy budou hledat pokrok především v klíčových otázkách, kterými jsou zachování práv občanů po odchodu Británie z bloku na jaře 2019 a problematika britských finančních závazků vůči unii. Rychlý pokrok především v druhé z těchto věcí - tedy uznání Londýna, že vůči EU závazky má - je pro unijní stranu zásadní.
„Nyní se dostáváme k jádru věci,“ řekl hlavní vyjednávač EU Michel Barnier poté, co v bruselském paláci Berlaymont přivítal svého britského partnera Davida Davise.
Také ten prohlásil, že po úvodním kole diskusí minulý měsíc se nyní jednání dostávají k samotným faktickým tématům. „Je pro nás neuvěřitelně významné výrazně pokročit a identifikovat rozdíly v našich postojích, abychom je mohli vyřešit,“ řekl. „Je čas pustit se do práce.“
Británie v prvním kole rozhovorů akceptovala představu EU o jejich struktuře. Nyní se tedy dojednávají jen otázky „rozvodu“, tedy samotného brexitu. Teprve, pokud v nich bude do podzimu dosaženo „významného pokroku“, budou moci dát země EU Barnierovi mandát začít s britskými partnery diskutovat také o budoucnosti vzájemných vztahů. Tedy o široké oblasti od obchodu přes spolupráci v obraně a bezpečnosti až třeba po kulturu a školství.
Gibraltar se nestane obětí brexitu. Zůstane britský, tvrdí šéf jeho vlády
Vyjednávat tento týden budou pracovní týmy především o otázce zachování práv občanů EU v Británii a Britů jinde v EU po brexitu. Zde se strany liší hlavně v pohledu na to, zda má být tato věc součástí britského právního systému či přímo zakotvená v dohodě o brexitu a pod dohledem Soudního dvora EU.
Klíčová je však tento týden především otázka finančního vyrovnání. Podle diplomatů je Barnier dokonce připraven jednání do srpna přerušit, pokud nyní od Davise jasně neuslyší uznání, že Londýn vůči unii finanční závazky má. Cílem poté bude především dohodnout „vzorec“, podle které bude částka vypočítána.
Třetí tým se má zabývat „ostatními záležitostmi“ brexitu a Davisovi a Barnierovi zástupci vedou oddělený „politický dialog“ o budoucím uspořádání na hranicích mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou.
S výsledky dnes zahájeného jednacího kola by měly být členské země seznámeny ve čtvrtek.
Čtěte také: