Menu Zavřít

Dvě třetiny Čechů uprchlíky stále odmítají

27. 3. 2017
Autor: Radek Cihla / Empresa Media / Profimedia.cz

Přijímání uprchlíků ze zemi postižených válečným konfliktem odmítá 61 procent Čechů. Od konce loňského roku jejich podíl klesl o tři procentní body. Necelá třetina lidí (32 procent) je pro přijetí migrantů jen do doby, než se budou schopni vrátit zpět do své země. Pouze tři procenta lidí si pak myslí, že by Česko mělo uprchlíky přijmout a nechat je se zde usadit. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Podpora přijímání migrantů na přechodnou dobu se mírně zvyšuje s dosaženým vzděláním dotazovaných a s jejich deklarovanou životní úrovní. „Z předchozích šetření také víme, že česká veřejnost očekává, že se cizinci co nejvíce přizpůsobí zvyklostem české kultury a dlouhodobě je vnímá jako určité bezpečnostní riziko,“ uvedlo CVVM.

Srovnání postojů veřejnosti k přijímání uprchlíků v Polsku a v Česku: Postoj veřejnosti k příjímání migrantů v Polsku a v Česku

Jako bezpečnostní hrozbu pro Česko vidí uprchlíky 73 procent lidí, stejně jako takzvaný Islámský stát. Boje na Ukrajině mezi tamní armádou a proruskými separatisty pak jako hrozbu vidí 41 procent Čechů.

O situaci kolem uprchlíků se nyní zajímá 63 procent veřejnosti, což je o čtyři procentní body více než na konci loňského roku. Předtím ale zájem několik měsíců opadal. O Islámský stát se pak zajímá 57 procent lidí a o konflikt na Ukrajině necelá třetina.

Průzkum se uskutečnil od 6. do 19. února a zúčastnilo se ho 1023 lidí.

bitcoin_skoleni


Z migrační krize dále čtěte:

Rakouský ministr: Vystupme z programu přerozdělování uprchlíků

Od optimismu k rozčarování. Uprchlíků v Německu pracuje jen 17 procent

Přerozdělování vázne. Za rok a půl se přesunulo jen 15 tisíc uprchlíků

Žadatelů o azyl v EU loni lehce ubylo. Nejvíce o něj usilují Syřané

Uprchlíci z Eritreje na nádraží v německém Rosenheimu


  • Našli jste v článku chybu?