Menu Zavřít

Ekonomika eurozóny zrychluje. Už překonala USA

31. 1. 2017
Autor: CC BY 2.0: Kārlis Dambrāns via Flickr

Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil o 0,5 procenta, a jeho tempo tak zrychlilo z 0,4 procenta o čtvrtletí dříve. Meziročně se HDP zvýšil o 1,8 procenta. Za celý rok ekonomika vzrostla o 1,7 procenta, ale pokud by se vzal v úvahu pouze růst ve čtvrtém čtvrtletí a přepočetl na celý rok, pak loňský růst činil 2,0 procenta. Poprvé od roku 2008 tak ekonomika eurozóny rostla rychleji než ekonomika Spojených států, kde růst HDP po přepočtu na celý rok dosáhl 1,9 procenta.

V celé Evropské unii tempo hospodářského růstu v závěru roku zrychlilo na 0,6 procenta z 0,5 procenta ve třetím čtvrtletí. Za celý rok ekonomika EU vzrostla o 1,9 procenta. Vyplývá to z předběžného rychlého odhadu, který Eurostat dnes zveřejnil.

Tempo růstu HDP eurozóny:
source: tradingeconomics.com

Zda unie dosavadní růst udrží, bude záviset na více faktorech. V neposlední řadě i na tom, zda inflace dále poroste, což by mohlo zasáhnout výdaje spotřebitelů. Jsou zde i politická rizika, jako blížící se volby ve Francii, Nizozemsku a možná i v Itálii.

„Obáváme se, že pro eurozónu bude obtížné dosavadní tempo udržet. Rok 2017 bude ve znamení nezanedbatelné politické nejistoty a pravděpodobného snížení kupní síly spotřebitelů kvůli vyšší inflaci,“ poznamenal ekonom společnosti IHS Global Insight Howard Archer.

Silnější ekonomický růst ale také pomohl snížit míru nezaměstnanosti v eurozóně na nejnižší úroveň od května 2009, tedy dobu před vypuknutím dluhové krize v Řecku. Nezaměstnanost je jedním z největších problémů eurozóny, což vyvolalo požadavky na ekonomické reformy, které by uvolnily trh práce.

Evropská komise v listopadu předpověděla, že růst ekonomiky eurozóny v letošním roce zpomalí na 1,5 procenta. Evropská centrální banka (ECB) se snaží hospodářský růst v eurozóně podporovat nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů.

Tempo růstu HDP EU:
source: tradingeconomics.com

Další údaje Eurostatu dnes ukázaly, že míra nezaměstnanosti v eurozóně v prosinci klesla na 9,6 procenta z listopadových 9,7 procenta. Nachází se tak na nejnižší úrovni od května 2009. Nejlepší situace v rámci EU podle Eurostatu panovala v České republice, kde míra nezaměstnanosti klesla na 3,5 procenta z listopadových 3,6 procenta.

Eurostat dnes také oznámil, že meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v lednu zrychlilo na 1,8 procenta z 1,1 procenta v prosinci. Míra inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň za téměř čtyři roky.

ECB usiluje o to, aby se tempo růstu spotřebitelských cen pohybovalo těsně pod dvěma procenty. Rostoucí inflace a řada dnešních příznivých údajů by mohly zvýšit tlak na zpřísňování měnové politiky v eurozóně. Mezi kritiky uvolněné měnové politiky ECB patří například šéf německé centrální banky Jens Weidmann i mnozí němečtí politici. Volání po zpřísnění měnové politiky teď zřejmě zesílí, analytici však očekávají, že ECB v nejbližší době svou měnovou politiku nezmění. Některá důležitá data jsou totiž podle nich neudržitelná.

Vývoj inflace v eurozóně:
source: tradingeconomics.com

MM25_AI

Vývoj nezaměstnanosti v eurozóně:
source: tradingeconomics.com

Zajímají vás další makrodata? Naleznete je na webu Finance.cz

Šéf centrální banky eurozóny Mario Draghi čelí kritice. Čtěte více:

Je čas zvýšit sazby. V Německu roste kritika ECB

 Šéf ECB Mario Draghi

  • Našli jste v článku chybu?