Menu Zavřít

Erdogan chce ruský plynovod a dál vyhrožuje EU

8. 8. 2016
Autor: ČTK

Turecko je připraveno okamžitě podniknout nezbytné kroky k realizaci nového rusko-tureckého plynovodu Turkish Stream. Uvedl to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který se v úterý v Petrohradě setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Erdogan zároveň opět pohrozil Bruselu, že ustoupí od migrační dohody s EU.

„Jsme připraveni okamžitě podniknout kroky k realizaci projektu Turkish Stream, posoudit jej a přijmout rozhodnutí. Nic tomu nebrání,“ zdůraznil Erdogan podle ruské agentury TASS. Připomněl, že Turecko si většinu zemního plynu opatřuje právě v Rusku, což z Ankary činí důležitého ekonomického partnera Moskvy.

Ruský plyn proudí do Turecka plynovodem Blue Stream. Rusko před pár lety navrhlo projekt nového plynovodu Turkish Stream jako náhradu za neuskutečněný plán plynovodu South Stream, jenž měl obcházet Ukrajinu přes Černé moře na Balkán.

Turkish Stream se má podle TASS skládat ze čtyř větví, z nichž každá má být schopná přepravit 15,75 miliardy metrů krychlových plynu ročně. Z 660 kilometrů má kopírovat zamýšlenou trasu plynovodu South Stream a dalších 250 kilometrů má vést směrem k evropské části Turecka. V prosinci 2014 Gazprom a turecká společnost Botas uzavřely předběžnou úmluvu o vybudování plynovodu o kapacitě 63 miliard metrů krychlových plynu.

Projekt se však ocitl u ledu po sestřelení ruského bombardéru u syrsko-tureckých hranic tureckými stíhačkami loni v listopadu. Erdoganova červnová omluva za tento incident odstartovala opětovné oteplování vztahů a tento průlom má zpečetit právě schůzka prezidentů obou zemí v Petrohradu.

Výhružky Evropské unii

Pro francouzský deník Le Monde zvolil turecký prezident o poznání chladnější tón než pro ruskou agenturu. Turecko podle něj nebude moci dodržet migrační dohodu s EU, pokud unie nesplní ujednání stran bezvízového styku pro turecké občany. V rozhovoru Erdogan také znovu obvinil Západ z nedostatku empatie vůči Turecku po červencovém pokusu o puč, který si vyžádal na 270 obětí.

„Evropská unie se k Turecku nechová seriózně. My jsme přijali tři miliony uprchlíků a jedinou starostí EU je, aby nepřišli na jejich území,“ uvedl v rozhovoru Erdogan. Obvinil také unii, že neplní své sliby stran bezvízového styku. „Pokud nebudou naše požadavky splněny, vracení uprchlíků už nebude možné,“ řekl rovněž turecký prezident.


Sledujte rozhovor Euro.tv s egyptologem Miroslavem Bártou:


Březnová migrační dohoda EU s Ankarou výrazně zpomalila příliv migrantů z Turecka do Řecka. Výměnou za možnost vracet nové běžence zpět do Turecka slíbil Brusel Turecku mimo jiné urychlení bezvízového styku, ovšem až Ankara splní všechny stanovené podmínky.

Podle mluvčí evropské komise Miny Andreevové EU dodržuje svou část dohody s Tureckem. Mluvčí také podotkla, že březnová dohoda není jediné opatření pro řešení uprchlické krize a že unie je nyní na migraci připravena mnohem lépe než před rokem. O žádném plánu B pro případ, že by Ankara přestala dohodu dodržovat, však mluvčí podle agentury APA mluvit nechtěla.

V poslední době se unie s Ankarou dostala do křížku kvůli prohlášením Erdogana o možnosti znovuzavedení trestu smrti. O ní začali turečtí nejvyšší představitelé hovořit po pokusu o vojenský převrat z poloviny července.

bitcoin_skoleni

Erdogan si v rozhovoru pro Le Monde znovu postěžoval, že Západ nevyjádřil dostatečně soustrast Turecku po pokusu o puč. „Celý svět reagoval na útok proti Charlie Hebdo. Náš premiér se zúčastnil shromáždění v ulicích Paříže,“ uvedl také turecký prezident s odkazem na teroristický útok vůči francouzskému satirickému týdeníku loni v lednu. A dodal, že by očekával, že západní lídři by na pokus o puč reagovali stejným způsobem.

Dále čtěte

Turci po pokusu o puč zatkli již téměř 26 tisíc lidí

Drahý chaos. Turecko pokusem o převrat přišlo o 2,4 bilionu

Erdogan zavírá vojenské školy, armáda podléhá ministerstvu obrany

Turismus v Turecku chřadne. Propad je největší za 17 let

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (Zdroj: čtk)

  • Našli jste v článku chybu?