Menu Zavřít

Erdogan vyhrožuje EU: Otevřeme hranice uprchlíkům

25. 11. 2016
Autor: ČTK

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes pohrozil otevřením turecké hranice pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. Reagoval tak na čtvrteční návrh Evropského parlamentu zmrazit přístupová jednání EU s Ankarou. Úřad německé kancléřky Angely Merkelové Ankaře vzkázal, že ohrožování dohody o uprchlících mezi EU a Tureckem k ničemu nepovede. Německo a také Chorvatsko je ale proti pozastavování přístupových rozhovorů Evropské unie s Tureckem.

„Když se u hraničního přechodu v (bulharské) Kapikule objevilo 50 tisíc uprchlíků, volali jste o pomoc. Začali jste se ptát sami sebe 'Co uděláme, když Turecko otevře hranice'. Poslouchejte mě pozorně. Půjdete-li ještě dál, ty hranice se otevřou, dobře si to zapište,“ řekl Erdogan v projevu v Istanbulu.

Europarlament ve čtvrtek přijal nezávazné usnesení, které doporučuje zmrazit přístupová jednání kvůli postupu Ankary proti údajným účastníkům červencového nezdařeného puče. Návrh ale také počítá s možností rozhovory EU s Tureckem obnovit.

Mluvčí německého ministerstva zahraničí Sawsan Chebliová dnes řekla, že by se přístupová jednání neměla přerušovat. „Je nutné dále jednat. Nemůžeme zastavit přístupová jednání, protože to jenom ještě více poškodí vztahy mezi Tureckem a Evropou a to nebude v zájmu Turecka ani Evropy,“ řekla. Ani Chorvatsko s přerušením rozhovorů nesouhlasí. Jeho ministr zahraničí Davor Ivo Stier dnes ve Slovinsku řekl, že „není v zájmu EU, Chorvatska ani Slovinska zastavovat rozhovory s Tureckem a že je vůči Ankaře třeba zaujmout vyvážené stanovisko“.

Mluvčí úřadu německé kancléřky Ulrike Demmerová uvedla, že dohoda mezi Tureckem a EU je považována za „společný úspěch“ a že udržení dohody je v „zájmu všech zúčastněných“. Chebliová prohlásila, že je v zájmu obou stran řídit se dohodou. „Podíváme-li se na fakta, pak obě strany dohodu dodržují, a my doufáme, že to tak zůstane, protože je to v zájmu obou stran,“ řekla.

Turecký premiér Binali Yildirim už ve čtvrtek Evropu varoval před přílivem uprchlíků a řekl, že přerušení rozhovorů poškodí Evropu více než Turecko. Vicepremiér Numan Kurtulmuş dnes kritiku rozšířil i na OSN, když v Londýně řekl, že OSN a další mezinárodní organizace přestaly být schopné řešit světové problémy. Ujistil také, že Turecko nemění svou zahraniční politiku a že se dále bude řídit svými národními zájmy.

Erdogan vidí šanci na východě. Čtěte více:

Erdogan: Nemusíme být v EU za každou cenu. Alternativu vidí na východě

 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

EU s Tureckem v březnu uzavřela dohodu, která měla zastavit příliv uprchlíků z Turecka do Řecka. Unie za to Ankaře přislíbila značnou finanční pomoc, pokrok v přístupových rozhovorech a uvolnění vízového režimu. Turecko ale unii obviňuje, že dohodu neplní, a hrozí jejím vypovězením. EU zrušení víz podmínila mnoha požadavky, z nichž mnohé zatím Ankara nesplnila.

Erdogan k dohodě dnes řekl, že Turecko nedostalo všechny slíbené peníze. „Dostali jsme 550 milionů dolarů (14 miliard korun) od OSN. EU peníze slíbila, ale zatím poslala asi 700 milionů dolarů. A kolik jsme utratili my? Do této chvíle 15 miliard dolarů,“ řekl prezident.

Rozhodnutí EP k přístupovým jednáním s EU se týká hlavně postupu Turecka po červencovém pokusu o puč. Turecko pozatýkalo desítky tisíc lidí a propustilo z práce nebo přeřadilo na nižší pozice na 120.000 osob. Podle Ankary jsou to stoupenci duchovního Fethullaha Gülena, jemuž Turecko připisuje zorganizování puče. Mezi zatčenými je na 140 novinářů a úřady nechaly uzavřít 170 různých sdělovacích prostředků. Kurtulmuş dnes uvedl, že zásahy proti Gülenovým stoupencům budou ještě „nějaký čas“ pokračovat.


Dále čtěte:

MM25_AI

Erdogan: Čistek bylo málo. V ozbrojených složkách a justici jsou nutné další

Erdogan: Trest smrti parlamentem projde a já ho pak podepíšu


  • Našli jste v článku chybu?