Menu Zavřít

Filipínci opevní sporné ostrovy, Číně navzdory

6. 4. 2017
Autor: čtk

Filipínský prezident Rodrigo Duterte nařídil armádním velitelům, aby rozmístili filipínské vojáky a vybudovali infrastrukturu na některých neobydlených útesech a ostrůvcích v Jihočínském moři, které si Filipíny nárokují. Duterte své rozhodnutí dnes oznámil při návštěvě vojenské základny na ostrově Palawan. Informovala o tom agentura AFP, podle níž tento krok může vyvolat hněv Číny, která si dělá nároky na prakticky celé Jihočínské moře.

„Nařídil jsem ozbrojeným složkám, aby je obsadily,“ prohlásil Duterte. Podle něj si Manila nárokuje „devět či deset ostrůvků či útesů v oblasti Spratlyho ostrovů“.

Duterte dnes rovněž prohlásil, že 12. června patrně spornou oblast navštíví, a sice u příležitosti 119. výročí vyhlášení filipínské nezávislosti na Španělsku. Podle agentury Reuters by měl zavítat na ostrov Thitu v oblasti Spratlyho ostrovů v Jihočínském moři a vztyčit na něm filipínskou vlajku. Chce prý také ostrov nechat opevnit a postavit tam kasárna.

Mapa Spratlyho ostrovů.

Čína a Filipíny vedou vleklý spor o strategickou oblast v Jihočínském moři, kterým procházejí významné námořní trasy a v němž jsou předpokládána rozsáhlá naleziště nerostných surovin. Konfliktní území zahrnuje řetězec útesů a skalnatých ostrůvků, který je v Číně nazýván Chuang-jen a na Filipínách Scarborough Shoal (Mělčina Scarborough). Neobydlený řetězec ostrůvků Scarborough Shoal obsadila Čína po krátkém konfliktu s filipínskými loděmi v roce 2012.

MM25_AI

Peking považuje za své téměř celé Jihočínské moře a u útesů v tomto moři buduje umělé ostrovy, na kterých zřizuje letištní dráhy a další zařízení, která mohou sloužit civilním, ale i vojenským účelům. Loni v červenci mezinárodní rozhodčí soud v Haagu odmítl rozsáhlé čínské územní nároky v Jihočínském moři. Peking verdikt neuznal.

Čtěte dále:

Jsme připraveni postavit se Číně, hlásí americký admirál

Česko chce přilákat Filipínce. Pomocí letenek a telenovely

Podmořský zábavní park na Filipínách „ztroskotal“. Ochránci jej vyhnali na pevninu


  • Našli jste v článku chybu?