Odchod z tehdejšího EHS si obyvatelé Grónska odhlasovali v únoru 1982. Po 35 letech se tamní ekonomice daří velmi dobře. Přes nezávislost na Bruselu má největší ostrov světa stále silné ekonomické vazby na Dánsko.
Od konce loňského června se vedou debaty o tom, jak Velká Británie zvládne odchod z Evropské unie, který si Britové odhlasovali. Bude samozřejmě záležet na konkrétních podmínkách brexitu. Mohou Britové zopakovat úspěch Grónska? To zatím nikdo neví.
Také před 35 lety panovaly obavy, zda Grónsko svůj odchod z tehdejšího Evropského hospodářského společenství (EHS) hospodářsky zvládne. Referendum se konalo 23. února 1982 a země se ekonomicky nezhroutila. I když je Grónsko svou rozlohou desetkrát větší než Velká Británie, žije v něm necelých 60 tisíc lidí. Ve Spojeném království to je tisíckrát tolik.
Přečtěte si komentáře k brexitu:
Pavel Páral: Brexit natvrdle
Vladan Gallistl: Hard brexit bude více bolet Brity
Miroslav Zámečník: Pěkné grafy z Bílé knihy o brexitu
Zapojení Grónska do evropského společenství bylo od počátku chybou, protože geograficky arktický ostrov patří do Severní Ameriky, uvedl německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Gróňané byli již v roce 1972 při hlasování o vstupu Dánska do evropských struktur proti. V té době bylo ještě Grónsko, největší ostrov světa, řízeno dánským ministerstvem z Kodaně.
V průběhu let po vstupu začali protestovat v hlavním městě Nuuk zejména rybáři. Stěžovali si na to, že v jejich vodách mohou lovit i konkurenční firmy z Evropy. Když v roce 1979 získalo Grónsko větší míru autonomie – vlastní vládu a parlament - proběhl v roce 1982 „groxit“. Pro odchod hlasovalo 53 procent lidí.
Fakticky Gróňané odešli z EHS o tři roky později, v roce 1985. Jak přesně bude odchod vypadat, nikdo nevěděl, žádná klauzule o „exitu“ neexistovala.
Grónský premiér ale souhlasil s tím, že země zůstane součástí NATO, což bylo v době studené války pro Evropu zásadní, a nechá evropským rybářům kvóty na lovení v jejich vodách. Na druhou stranu ostrované získali celní unii s EHS, což bylo výhodné právě pro export ryb do Evropy. Treska, halibut a krevety zůstávají hlavním vývozním artiklem země.
Obyvatelé nemají právo hlasovat do voleb Evropského parlamentu, právně jsou ale členy EU. Podobný status mají například obyvatelé bývalých kolonií Nizozemska Aruby a Curaçaa.
Zámořské země a území, nejvzdálenější regiony EU
„Lépe se to nemohlo pro Grónsko vyvíjet,“ shrnul po 35 letech politolog Ulrik Pram Gad z kodaňské univerzity. Brusel platí vládě v Nuuku poplatky pro rybáře z EU a na podporu vzdělávání přispívá 28 miliony eur (756 milionů korun). Pokud by Grónsko zůstalo v EU, na podporu by nemělo nárok, dodal politolog, protože země má poměrně vysoký příjem na obyvatele.
Dánsko ostrovu ještě ročně vyplácí 11,9 miliardy korun jako blokový grant. Za to, že země nemá konečné slovo v zahraniční a obranné politice.
Srovnávat odchod Grónska s Británii může být ošemetné. „Vyjednávání o odchodu Grónska bylo poměrně jednoduché. Trvalo to tři roky. U Británie to bude trvat mnohem déle, nedá se odhadnout jak dlouho,“ varoval už loni dánský politik Uffe Ellemann-Jensen, který byl v roce 1982 dánským ministrem zahraničí. Podle jeho mínění nemůže dojít ke snadnému rozchodu mezi Bruselem a Londýnem.
zdroj: tradingeconomics.com
Tehdejší ministr hospodářství Grónska Lars-Emil Johansen potvrdil, že před 35 lety mnoho ekonomů prorokovalo zemi, že nemůže být ekonomicky tak silná, jako kdyby zůstala plnohodnotným členem evropských struktur. Od roku 1985 HDP Grónska kontinuálně roste až na 2,5 miliardy dolarů (63,8 miliardy korun) v roce 2014, podle údajů Světové banky. „To dokazuje, že se tito proroci mýlili,“ doplnil Johansen.
Ellemann-Jensen dodal, že pro Evropu bylo důležité, aby se politici s Grónskem dohodli, protože na jeho území byla americká letecká základna v Thule, otevřená v roce 1943. Což bylo v době studené války pro transatlantickou bezpečnost klíčové.
Letecká základna Thule, Grónsko
„Pro Velkou Británii a Evropu jsou blízké vztahy také rozhodující pro vzájemnou bezpečnost,“ míní bývalý ministr s tím, že by se EU i Británie měly rovněž dohodnout na co nejlepší budoucí spolupráci.
Související články: