Novým hejtmanem Královéhradeckého kraje zastupitelé na dnešním ustavujícím zasedání zvolili proděkana Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové Jiřího Štěpána (ČSSD). Štěpán v čele kraje nahradí sociálního demokrata Lubomíra France, který už na hejtmana nekandidoval.
V hradeckém kraji se na vytvoření koalice dohodli zástupci ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši a TOP 09. Koalice má v zastupitelstvu 24 mandátů z 45, v opozici skončily v kraji vítězné hnutí ANO a další subjekty.
Pro osmatřicetiletého Štěpána, který ve volbách neměl protikandidáta, hlasovalo 27 z přítomných zastupitelů, 13 bylo proti a čtyři se zdrželi. Štěpán po zvolení zastupitele požádal o dobrou spolupráci. „Věřím, že naše zastupitelstvo bude dobře fungovat a bude pracovní,“ řekl po zvolení Štěpán, který byl členem krajského zastupitelstva v letech 2008 až 2012, od roku 2014 je zastupitelem a radním v Hradci Králové.
Tendry i školství
Štěpán dnes řekl, že se vedení kraje bude zabývat například tendrem na náchodskou nemocnici, řešit bude také tendr na autobusové dopravce. „Mezi další úkoly pochopitelně patří otázka školství a obecně správy kraje, čekají nás i některé momenty, které dosud nebyly příliš akcentovány, jako je otázka bezpečnosti a otázka zaměstnanosti,“ řekl Štěpán.
Hejtman Štěpán se bude věnovat integrovanému záchranného systému, zahraničním vztahům a vědě, výzkumu a inovacím. Prvním náměstkem hejtmana byl zvolen bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS), který bude mít na starosti dopravu a silniční hospodářství. Dalšími uvolněnými náměstky byli zvoleni Vladimír Derner za Koalici pro Královéhradecký kraj, který se bude věnovat sociální oblasti a Aleš Cabicar (TOP 09), který má v gesci zdravotnictví. Neuvolněnou členkou rady a náměstkyní byla zvolená Martina Berdychová (STAN a Východočeši). Bude se věnovat školství, kultuře a sportu.
Zastupitelé dnes zvolili také další členy krajské rady. Sociální demokrat Pavel Hečko bude řešit oblast regionálního rozvoje, evropských grantů, dotací a cestovního ruchu. Karel Klíma z Koalice pro Královéhradecký kraj bude mít na starost vodní hospodářství, životní prostředí a zemědělství. Investice a majetek bude mít v gesci Václav Řehoř (ODS) a ekonomiku Rudolf Cogan (STAN a Východočeši).
Hejtmanem za 86 tisíc
Zastupitelstvo dnes také zvolilo předsedy 12 výborů, čtyři z nich budou působit jako uvolnění. Finanční výbor bude řídit Milan Sommer (TOP 09). Šéfem kontrolního výboru se stal Jindřich Outlý z ANO. Uvolněným předsedou výboru pro životní prostředí a zemědělství je Otakar Ruml (KSČM) a Martin Hanousek (Strana zelených) stojí v čele výboru pro hospodářskou spolupráci a pracovní příležitosti.
Hejtman bude měsíčně pobírat odměnu 86 467 korun, uvolnění náměstci hejtmana budou mít 78 515 korun a uvolnění radní budou mít po 63 100 korunách měsíčně. Čtyři uvolnění předsedové výborů budou pobírat po 58 707 korunách.
Dohoda o koalici v hradeckém kraji vznikla už zhruba pět hodin po uzavření volebních místností a hradecký kraj byl prvním, kde bylo vítězné ANO odsunuto do opozice. Hradecké ANO už dříve označilo chystanou pětičlennou koalici za podvod na voliče a neúspěšně se pokoušelo vytvořit vlastní koalici. Dosud v čele hradeckého kraje stála koalice ČSSD a KSČM.
Jiří Štěpán (ČSSD) | |
---|---|
Datum a místo narození | 7. listopadu 1978, Hradec Králové |
Vzdělání | historie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci; získal tituly PhDr. a Ph.D. |
Profese | historik, vysokoškolský pedagog |
Kariéra | od roku 2003 odborný pracovník v Kabinetu dějin lékařství Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové; v roce 2006 se stal zaměstnancem i Univerzity Hradec Králové, kde byl do roku 2007 vědeckým pracovníkem Historického ústavu Fakulty humanitních studií; od roku 2007 je odborným asistentem Historického ústavu Filozofické fakulty; v roce 2011 se stal proděkanem Filozofické fakulty v Hradci pro vědu, výzkum a tvůrčí činnost, je i statutárním zástupcem děkana. |
Politické působení | zastupitel Královéhradeckého kraje (2008 až 2012), zastupitel a radní Hradce Králové (od roku 2014). |
Podívejte se na výsledky krajských voleb:
Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj, Zlínský kraj