Menu Zavřít

Indie je blíže vlastnímu raketoplánu. Otestovala zkušební model

24. 5. 2016
Autor: Redakce

Další průlom zaznamenala Indie v kosmickém průmyslu. V pondělí ráno úspěšně otestovala zmenšený model raketoplánu, který dosáhl nadmořské výšky 65 kilometrů nad mořem. Stal se prvním okřídleným objektem Indie ve vesmíru. Asijská země tak v hypotetickém souboji o vesmírné cestování dohání konkurenty ze Spojených států.

Na jihovýchodě Indie byl otestován po dobu 13 minut model o pětinové velikosti skutečného raketoplánu a dosáhl suborbitální výšky. Plavidlo má do budoucna sloužit k přepravování satelitů. Indická vesmírná agentura testem demonstrovala své odhodlání, podobně jako Čína, „dobývat vesmír“ a dohánět Spojené státy.

„Jde pouze o experiment, který je dětským krůčkem k vypuštění skutečného plavidla, což může přijít až za několik let,“ prozradil pro CNN Deviprasad Karnikaz z Indické vesmírné agentury. Raketoplán „normální“ velikosti by mohla Indie například pronajímat NASA, která ukončila pilotované lety v roce 2011. Stejný cíl mají ale i americké soukromé kosmické společnosti, SpaceX Elona Muska (mimo jiné šéfa automobilky Tesla) nebo Blue Origin Jeffa Bezose (ten pro změnu řídí Amazon), které již nedávno provedly úspěšné testy.

bitcoin školení listopad 24

Indické vesmírné ambice mají být navíc „levné“. Když v roce 2014 Indie vypustila satelit na oběžnou dráhu Marsu, stálo to pouze 74 milionů dolarů. Americká družice Maven, která rovněž obíhá Mars, stála téměř desetkrát více (671 milionů). V tomto roce plánuje indická vláda utratit na vesmírný program v přepočtu 1,1 miliardy dolarů, rozpočet NASA proti tomu letos disponuje 19 miliardami dolarů.

„Zatímco má Indie proti SpaceX nebo Blue Origin zpoždění, existují ještě další konkurenti. Stále (Indii) zbývá překonat mnoho výzev, technologických i ekonomických,“ řekl agentuře Bloomberg David Wireman, analytik z poradenské společnosti AlixPartners. „I přes všechny technické překážky, je rozumné se domnívat, že Indie bude úspěšná,“ dodává.

Američan Robert Bigelow má ve vesmíru velké plány. Čtěte:

Hotel ve vesmíru? Ambiciózní modul má zamířit k ISS v roce 2020

Rameno Mezinárodní vesmírné stanice
  • Našli jste v článku chybu?