Íránský vývoz ropy a kondenzátu vzrostl v září o 12 procent na zhruba 2,8 milionu barelů denně. Dosáhl tak téměř maxima z doby před zavedením mezinárodních sankcí proti zemi v roce 2011.
O zářijový nárůst se takřka výlučně postaral kondenzát, což je označení pro velmi lehkou ropu, která se obvykle těží spolu se zemním plynem a používá se zejména v petrochemii. Írán zvýšil export těchto látek minulý měsíc proti srpnu na takřka dvojnásobných 600 tisíc denních barelů, aby vyhověl vysoké poptávce Jižní Koreje, Japonska a Indie, uvedly zdroje. Zářijový vývoz ropy stoupl jen nepatrně na zhruba 2,2 milionu barelů denně.
Írán minulý týden vyslovil souhlas s rozhodnutím Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snížit celkovou těžbu poprvé za osm let. Spolu s Libyí a Nigérií, kde těžba v poslední době kvůli bojům a sabotážím prudce klesla, však bude moci Írán v rámci nového těžebního stropu produkovat prozatím bez omezení.
Přečtěte si o ropném přístavu v SAE: V Emirátech staví jeden z největších ropných přístavů |
Írán po zrušení většiny sankcí na počátku roku zvyšoval těžbu rychleji, než se čekalo. V srpnu jeho produkce podle údajů OPEC dosáhla 3,6 milionu barelů denně a proti konci roku 2015 vzrostla o čtvrtinu.
V září se podle zdrojů dostala íránská těžba až na 3,8 milionu barelů, podle expertů se ale na této úrovni neudrží. Kvůli nedostatku investic nyní klesá tempo produkce z íránských ropných polí ročním tempem asi 400 tisíc barelů denně, řekl šéf konzultační firmy FGE Fereidun Fesharaki. Írán oficiálně plánuje dostat svou těžbu na čtyři miliony barelů denně.
Dále čtěte:
Aramco investuje do infrastruktury a projektů osm bilionů
Jako centrální banka. Saudská Arábie slovy hýbe ropným trhem