Ve Francii propukla polemika mezi představiteli místní samosprávy a státu ohledně zabezpečení oslav státního svátku, během nichž se masakr na pobřežní promenádě v Nice odehrál.
Teroristická organizace Islámský stát se dnes přihlásila k autorovi čtvrtečního útoku v Nice, při němž zahynulo nejméně 84 lidí a přes 200 bylo zraněno. Prostřednictvím tiskové agentury Amak jej označila za svého vojáka. Vyšetřovatelé však o jeho napojení na IS zatím zřejmě nemají žádné jiné důkazy a zpochybňují to i příbuzní tohoto Tunisana, který žil posledních deset let legálně v Nice. Mezitím ve Francii propukla polemika mezi představiteli místní samosprávy a státu ohledně zabezpečení oslav státního svátku, během nichž se masakr na pobřežní promenádě v Nice odehrál.
Jednatřicetiletý Mohamed Lahouaiej Bouhlel překonal ve čtvrtek pozdě večer bezpečnostní bariéru a s 19tunovým kamionem najel do zóny vyhrazené pouze pěším, kteří se přišli podívat na tradiční ohňostroj. Během 45 vteřin srazil na tři stovky lidí, včetně dětí; 84 lidí zemřelo. Pět desítek raněných je stále v kritickém stavu v nemocnici, mezi nimi je pět dětí. Vyšetřovatelům se zatím nepodařilo identifikovat 16 obětí, stejně jako jedno těžce zraněné dítě.
„Autor operace… provedené v Nice ve Francii, byl bojovník Islámského státu. Operaci provedl jako odpověď na výzvu, aby se cílem stali příslušníci zemí koalice, která bojuje proti IS,“ uvedla s odvoláním na svůj zdroj agentura Amak, která je napojená na islamisty. Podle ministra vnitra Bernarda Cazeneuva se musel radikalizovat velmi rychle. Ministr nicméně potvrdil, že tajné služby o jeho příslušnosti k džihádistům neměly žádné poznatky. Podle Cazeneuva jde však v každém případě o nový typ atentátu, jemuž je těžké předejít.
Přečtěte si:
Hollande zrušil návštěvu Prahy
Příslušnost k islamistům zpochybňují Bouhlelovi příbuzní. Jeho sestra, která žije v Tunisku, agentuře Reuters řekla, že před odchodem do Francie několik let navštěvoval psychologa. V poslední době podle ní příbuzným často volal, i několikrát denně, přestože dříve to neměl ve zvyku, a posílal peníze. Podle útočníkova otce se Bouhlel v minulosti nervově zhroutil, takže jej rodina vzala k lékaři. Také prý býval naštvaný a rozbíjel věci kolem sebe.
Útočníkův bratr uvedl, že Bouhlel nebyl praktikujícím muslimem, nemodlil se, ani nedodržoval svatý měsíc ramadán. Žádné známky radikalizace u něj nepozorovala ani jeho exmanželka, což podle francouzských médií uvedla při policejním výslechu.
Francouzská policie také zadržela čtyři muže z okruhu Bouhlela a umístila je do vazby, uvedla agentura AFP. Jeden byl zatčen v pátek, další tři dnes ráno. Ve vazbě stále zůstává Bouhlelova bývalá manželka, která byla zadržena také v pátek.
Mezi francouzskými institucemi dnes propukla polemika ohledně zabezpečení oslav státního svátku 14. července v Nice. Prezident samosprávy kraje Provence-Alpes Côte d'Azur Christian Estrosi během své dnešní obhlídky Nice zpochybnil dostatečné zabezpečení ze strany státu. Kritizoval nízké nasazení státní policie i reakci jejích příslušníků poté, co kamion překonal bezpečnostní bariéru. Cazeneuve však namítl, že státní policie koordinovala své nasazení s radnicí, přičemž před oslavami žádné námitky vzneseny nebyly.
Později ministr oznámil, že země posílí přítomnost bezpečnostních složek na svém území a povolá 12.000 mužů z takzvaných operačních rezerv. Francouzské dobrovolníky vybídl, aby se k těmto rezervám připojili.
Podle vůdkyně krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová by měl Cazeneuve rezignovat. Útoky z posledních 18 měsíců s 250 oběťmi na životech podle ní poukazují na závažná pochybení ze strany státu.
O situaci po atentátu v Nice dnes na mimořádném zasedání jednala francouzská vláda. Prezident François Hollande poté vyzval k národní soudržnosti a jednotě, aby tak Francie čelila „pokusům o rozdělení země“, které Hollande označil za riziko. Jeho úřad rovněž oznámil, že kvůli situaci po útoku ruší svou středeční návštěvu Česka, Slovenska a Rakouska.
Na Slovensko odpoledne přiletěl vládní speciál, jímž se do vlasti vrátilo 36 Slováků, kteří projevili zájem o transport z jižní Francie. Kromě nich byla na palubě i jedna Češka, která využila nabídky českého ministerstva zahraničí lidem registrovaným v databázi cestovatelů.
Nábřežní promenáda v Nice se pomalu navrací k běžnému životu, částečně byla obnovena doprava. Na místě masakru se vrší květiny, svíčky a další projevy piety. Veřejnosti se promenáda znovu otevře v pondělí. Ve Francii dnes začal třídenní státní smutek.
Čtěte také:
Po útoku. Evropa hlídá hranice
Zájem Čechů o dovolenou ve Francii klesne kvůli strachu až o třetinu