Menu Zavřít

Izrael doplatí na historický obchod s Íránem

16. 8. 2016
Autor: ČTK

Přes 1,1 miliardy dolarů (26,3 miliardy korun) plus úroky musí Izrael zaplatit Íránu jako újmu ze společné ropné společnosti z doby, kdy se obě země ještě „přátelily“. Odškodnění v desítky let staré kauze nařídil švýcarský nejvyšší soud.

Případ se datuje ještě před rok 1979. Tehdy proběhla v arabské zemi islámská revoluce, která ze dne na den udělala z obou států nepřátele. Předtím měly země dobré vztahy, Írán byl druhou arabskou zemí po Turecku, která Izrael uznala jako stát. Teherán dodával Jeruzalému ropu, a když Egypt zablokoval Suezský kanál a znemožnil íránské ropě cestu do Evropy, pustil jí Izrael tajně svým ropovodem mezi Rudým a Středozemním mořem.

Zmíněný ropovod patřil firmě EAPC, tehdy společnému podniku mezi Izraelem a Íránem založeném v roce 1968. Íránský podíl byl tehdy tajný. Po islámské revoluci celou společnost Jeruzalém znárodnil a dnes je z ní jedna z největších energetických firem v regionu a největší distributor ropy v Izraeli.

Írán v devadesátých letech začal nárokovat svůj podíl na příjmech a majetku společnosti. Navzdory tomu, že Izrael už neuznává jako stát. Jednalo se jednak o nezaplacení dodávek ropy v několika týdnech předcházejících revoluci a také ztracený podíl v důsledku znárodnění.

MM25_AI

Nejprve se Írán obrátil na soudy ve Francii, posléze ve Švýcarsku. Izrael pochopitelně jakékoli nároky odmítal, švýcarský soud se ovšem loni přiklonil na stranu Íránu. Odvolání Izraele pak nejvyšší soud zamítl koncem června, odtajnil ho minulý týden, informuje deník Financial Times.

Není jasné, zda Izrael odškodné zaplatí, jelikož obchodní styky s nepřáteli zakazují tamní zákony. K výroku soudu se nevyjádřila ani jedna strana. Podle soudu zaplacení odškodného nic nebrání poté, co minulý rok byly uvolněny mezinárodní sankce vůči Íránu.

Čtěte dále:

Saúdové blokují přístup Íránu na světové trhy

Z Palestiny se stává arabské Silicon Valley

Írán chystá po 14 letech návrat na dluhopisové trhy


  • Našli jste v článku chybu?